co to jsou troníčky?

V koledách se zpívá o troničkách,nevíme co to je.

Nejlepší odpověď
quentos

drobné mince rovné třem haléřům. Jistě ještě pamatujete pětníky, toto byla jejich ještě drobnější obdoba.

Další odpovědi
Nuk nuk

Anetadela1 má v naprostou pravdu. Jde o drobnou minci „trojník“ (troník = nářečně). Jeden groš se rovnal čtyřem trojníkům. Razily se v 17. a na počátku 18. století. Více, viz odkaz.

Zdroj: http://www.lo­vecpokladu.cz/ho­me/historie-minci-trojnik-gresle-krejcar-798

anetadela1

No jestli to je jako: …a troníček na kabátek…taky by to měli být drobný mince. Teda aspoň mi to tak vždycky připadalo, že je to mince.