Grindery

Co to jsou „lakovaný máry“?

Tři sestry v jedný písničce (Modlitba pro partu) použijí výraz lakovaný máry. Vůbec nevím, co to je. Vím, že máry jsou slangově Marky (bývalá neměcká měna), ale jestli to souvisí i s tímto případem… Když dáte lakovaný máry do Googlu, vyjedou vám jen fotky lakovanejch židlí a bot.
Doplňuji:
Ano, máry jsou vlastně nosítka na rakev. Například Martin Maxa v jedné písni zpívá, že ho odnesou na márách. V kontextu textu téhle písně „Voňavý holky, karty, placatý káry, hory, motorku, řízek a lakovaný máry“ se ale spíše bude jednat o ty boty. K těm botám, Máry = značka Mary Jane?

Nejlepší odpověď
annas

Voňavý holky, karty, placatý káry
Hory, motorku, řízek a lakovaný máry

Domnívám se, že ve výčtu „věcí“ i nejde o pohřební máry, ale o „lakovaný máry“ = boty, Lakované střevíce existují, ale lakované máry?

Boty značky Mary jsou moderní boty, nabízejí se „lakované máry“ Jsou to moderní kvalitní boty., které jsou u dívek IN.

Doplňuji:
Myslím si, že jde o boty Mary Jane. Tato značka je velmi žádaná. Kožené lakované boty patří k luxusním.

vic diskuse

Další odpovědi
anonym

Mára jsou nosítka na rakev (ne madla, externí nosítka – např. takováto – http://www.smi­rice.eu/okoli/krti­tel/06.jpg )…
„Lakovaný máry“ – parádní, ´svátěční´ – jakoby to dotyčnému nebylo úplně jedno.
😉
Doplňuji:
Oprava – „Máry…“, nikoli „mára“.

da ny

Písničku ani text písně neznám, nemohou to být motorky?
Doplňuji:
Tak ne, asi boty z lakované kůže, nebo něco úplně jiného 😉

Drap

Jak vyplývá z textu,
Modlitba stoupá
Na oblacích pěny
Není tak hloupá
A pro ty zasvěcený
Velekněz láhví
Dlaně rozevírá
Andělé dáví
A shůry padá síra

Na nebe vstoupí
Tahle prosbička krátká
A že nejsou skoupí
Tak jí nezabouchnou vrátka
Splněná přání
brzy se vrátí
A to čekání
Kolo fernetů zkrátí

Voňavý holky, karty, placatý káry
Hory, motorku, řízek a lakovaný máry
Prastarý vína, stříbro, humry a slávky
Abelovi od kokaina sociální dávky
Vránovi pádlo a rum pro Korkorána
V Třebíči na recepci překvapení zrána
Moře do Písku, sobě malý pole ropy
A aby tu Tři sestry dlouho zanechaly stopy

Štěkotu psímu
odpovíme sborem
nečuchat k vínu
a před půlnocí sbohem
Srpnový kůže
a minimální šaty
riskujou úžeh
a tak vytáhli paty
tak jsem přesvědčen, že v tomto případě se jedná skutečně o boty.

da ny

Možná zkratka vysokých bot zn. Martens – glády – máry :)