co to jsou kortikoidy-latka dipro?

Injekční aplikace Látka Dipro 10Ml injekčne,jaká je doba nastupu a délka účinku této latky?

Nejlepší odpověď
Lencis

Jde o syntetickou látku napodobující hormon, který produkují nadledvinky. Ve formě injekční aplikace se používá se na obstřik při velkých bolestech. Nástup účinku je velmi idividuální, délka účinku by měla být alespoň 3 týdny.

Další odpovědi
alenka901

Kortikoidy jsou syntetické chemické látky, které mají stejnou strukturu, jako hormony z kůry nadledvinek – kortikosteroidy. Používají se ke stejným účelům, tedy hlavně k léčbě alergií a dalších onemocnění souvisejících s imunitou.

Obstřik je možno zopakovat 2–3×, současně je potřeba se vyvarovat prostydnutí
a nevhodné je i pokoušet se přecvičovat bolest. Tedy nepokoušet se za každou cenu cvičit pohyby vyvolávající bolesti. Pokud obtíže přetrvávají navzdory léčbě (obstřiky, rehabilitační procedury, lokální apliakce antiflogistik), je možné i operační ošetření, které se provádí artroskopicky, kdy se odstraní zánětlivě změněné tkáně

Attack-design

Masti, krémy, emulze a další lékové formy používané v kožním lékařství obsahují často kortikoidy (kortikosteroidy). Jsou to uměle připravené hormony, svým složením podobné glukokortikoidům produkovaným kůrou nadledvin. Mají protizánětlivý, protialergický a protisvědivý účinek a jsou určeny především k léčení akutního ekzému. Dlouhodobé používání preparátů z této skupiny s sebou přináší určitá rizika. Lokální léky s obsahem kortikoidů by měly být proto užívány jen krátkodobě, pokud je to opravdu nezbytné a pouze podle návodu lékaře. Kortikoidy neléčí vlastní onemocnění, jen tlumí jejich průběh!
Při dlouhodobém používání kortikoidů dochází k potlačení vlastní obranné reakce kůže. Proto se na pokožce v průběhu terapie kortikoidy mohou častěji vyskytnout projevy bakteriální, houbové nebo virové infekce. Při intenzívní dlouhodobé léčbě kortikoidy může vznikat atrofie kůže – tzn. ztenčení kůže, jemné řasení a prosvítání cév. Kůže je potom zranitelnější. Kortikoidy také způsobují stažení krevních vlásečnic. Pokud se k ošetření pokožky používají přípravky s obsahem hormonů dlouhodobě, ztrácejí stěny vlásečnic svou pružnost, zůstávají trvale rozšířené a snadno praskají. Negativní dopad může mít používání kortikoidů v oblasti v oblasti obličeje. Při delším podávání dochází postupně k přivyknutí kůže na podávané přípravky. Po jejich vysazení se může na pokožce objevit výsev červených drobných zánětlivých pupínků kolem úst. Jde o tzv. periorální dermatitidu. Komplikací lokální léčby kortikosteroidy může být také kontaktní alergie na tuto účinnou součást zevní terapie. Alergie na kortikoidy se na pokožce projeví ekzémovými změnami. Musí se na ni tedy myslet vždy, když léčba ekzému i při správném používání nevede ke zklidnění zánětu. Odhalit příčinu kontaktní alergie lze provedením speciálních kožních testů, které se pomocí náplastí aplikují na pokožku. Při dlouhodobém ošetřování rozsáhlých postižených ploch s akutními projevy (mokvající silně zánětlivé změny) hrozí riziko vstřebávání kortikoidů do krve. Vstřebané kortikoidy působí tlumivě na produkci přirozených hormonů kůry nadledvin. To se projeví jako akutní neschopnost organismu reagovat na zátěž stres. Dlouhodobé používání silných hormonálních prostředků a jejich vstřebávání vedou dále k chronickým změnám. Tyto poruchy se podobají příznakům vyskytujícím se při nadprodukci přirozených hormonů produkovaných v organismu či vedlejším účinkům při systémové léčbě kortikoidy. Dochází k poruše metabolismu kostí, objevení osteoporózy, tukového polštáře na zádech, změnám nálad, vzniku akné, zvýšení krevního tlaku, možnosti vzniku žaludečních vředů, snížení produkce inzulínu, změně tvaru obličeje (měsíčkovitá tvář). Těmito závažnými poruchami jsou ohroženy zejména malé děti, také u těhotných žen je nutné aplikovat tyto prostředky velmi opatrně.

Zdroj: http://zdravi­.doktorka.cz/kor­tikoidy-zazracne-nebezpecne/