Co to jsou homeoboxové geny?

Nejlepší odpověď
Adlim

tato stránka je určitě na Vaší otázku vyčerpávající odpovědí:

Zdroj: http://www.osel­.cz/index.php?cla­nek=258

Další odpovědi
Miroslavst

Homeobox („homeo“–stejný, pochází z výrazu homeóza, „box“–oblast) je specifická sekvence DNA dlouhá asi 180 nukleových bází, která se nachází na kraji některých genů. Tyto geny, jež homeobox obsahují, se označují jako homeoboxové geny (neplést s Hox geny, které jsou podmnožinou homeoboxových genů). Homeobox (který má vzhledem k počtu bází logicky 60 aminokyselin) je schopen se po své translaci navázat jako tzv. homeodoména na DNA a fungovat jako transkripční faktory. Jindy se homeodomény vážou na samotnou mRNA a regulují její translaci.
Homeoboxové geny jsou obrovskou a různorodou skupinou, která se obvykle dělí na dvě fundamentální linie, AntP a PRD. K známým genovým rodinám, jež obsahují homeobox, patří

  • Hox geny – z linie AntP; určuje hlavní tělní osy
  • ParaHox geny – z linie AntP; geny příbuzné Hox genům
  • Pax geny – z linie PRD; např. pro vývoj hmyzího oka
  • tinman – důležité pro vývoj srdce atp.

U rostlin jsou obdobou MADS-box geny řídící vývoj květin.

(Proč mám takové tušení, že odpověď zde uvedená je mi nějak povědomá?)

panenka

Homeoboxové geny jsou obrovskou a různorodou skupinou, která se obvykle dělí na dvě fundamentální linie, AntP a PRD. K známým genovým rodinám, jež obsahují homeobox, patří

Hox geny – z linie AntP; určuje hlavní tělní osy
ParaHox geny – z linie AntP; geny příbuzné Hox genům
Pax geny – z linie PRD; např. pro vývoj hmyzího oka
tinman – důležité pro vývoj srdce atp.
U rostlin jsou obdobou MADS-box geny řídící vývoj květin.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ho­meobox