Terka222

Co to jsou DNS servery?

Dobrý den,
mohl by mi někdo prosím stručně a přehledně vysvětlit co jsou to DNS servery?
Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
gecco

…„mohl by mi někdo prosím stručně a přehledně vysvětlit co jsou to DNS servery?“…
😉
Jasně…
Jsou to servery, které zajišťují oboustranný překlad DomainName ↔ IP…
Je na nich udržována DB o těchto relacích.

Další odpovědi
ivzez

Ano, např. Gecco.
Prosím, rádo se stalo …

McArthur

Terko, jak píše Gecco, ale trochu lidštěji:

DNS server je počítač, který přeloží např. www.seznam.cz v adrese Tvého internetového prohlížeče (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox apod.) na číselnou adresu 77.75.72.3 (správně IP adresa). Ta je jedinečná, tj. na světě není jiná pro daný „volaný“ počítač. Pomocí číselných adres mezi sebou komunikují počítače. Pro nás lidi by to bylo složité, a tak DNS server přeloží číselnou adresu na název. Takže když si na Seznamu něco najdeš a klikneš na odkaz, počítače si předají informaci v číslech, ale Tobě pošlou slovní název.

Číselnou adresu si můžeš představit jako telefonní číslo a název přeložený DNS servrem jako jméno, pod kterým máš ve svém mobilu někoho uloženého. Určitě se Ti snáz hledají jména a ne čísla.