Blecha

co to jsou červánky ?

co to vlastně jsou červánky ?

Nejlepší odpověď
annas

Co jsou to červánky? Tento pojem vyjadřuje červené zbarvení oblohy vznikající ozářením mraků nebo hrubších částic při východu a západu slunce. Za stabilní letní situace v tlakové výši obsahuje vzduch, málo vodní páry, v noci je klidno ve dne vane mírný vítr. Ranní červánky téměř neexistují, nejsou totiž mraky a není ani zvířený prach v ovzduší. Za této situace je ovšem k večeru spousta prachu vovzduší a při večerním chladu kondenzují vodní páry v opar nebo mlhu. A protože přímé paprsky červeného slunečního kotouče ozařují tyto hrubé částice, můžeme pozorovat večerní červánky – ve většině případů příznak pěkného počasí. Přibližuje-li se ovšem fronta, bývá oblačnost již na ranní obloze a po větrné noci je v ovzduší i spousta prachu.
Ranní červánky jsou tedy často předzvěstí zhoršení počasí a jedno velmi staré pořekadlo praví, že “ranní červánky stáhnou moldánky”.

To byla odborná definice. Teď podle SSČ – červánky – červené zbarvení oblohy vznikající ozářením mraků při východu a západu slunce.

Zdroj: http://www.pbhz­.cz/praxe/met_con/c­erv.htm

Další odpovědi
Miroslavst

ale prý bude zase hezky druhý den

Jakub

Je to tak, jak praví „anseli“. Jen k tomu lze dodat lidové rčení, že rudý západ značí větrnou noc.