mosoj

Co to je železo 60?

Nejlepší odpověď
marci1

Na Zemi máme čerstvý popel ze supernov, radioizotop železo-60.
„Jestli to není nějak nešťastný omyl, což se nezdá, tak Anton Wallner z Australské národní univerzity (ANU) a jeho mezinárodní tým vystopovali důkazy nikoliv jedné, ale hned celé série mohutných supernov, které zřejmě explodovaly někde poblíž Sluneční soustavy. A napsali o tom do časopisu Nature. Ve vzorcích sedimentu a zemské kůry z Pacifiku, Atlantiku a Indického oceánu našli zvláštní výskyt radioaktivního izotopu železo-60. Co ale Wallnera a spol. uzemnilo, železo-60 bylo koncentrované ve vrstvě odpovídající rozsáhlému období mezi 3,2 a 1,7 miliony let, tedy zhruba konci období pliocénu a začátku období pleistocénu. To podle Wallnera a jeho spolupracovníků odpovídá představě několika blízkých explozí supernov, které zaburácely vesmírem těsně po sobě. Tedy těsně v astronomickém smyslu slova.“ 🙂
Podrobněji ve zdroji:

Zdroj: http://www.osel­.cz/8789-na-zemi-mame-cerstvy-popel-ze-supernov.html

Další odpovědi
Klaproth

Je to jeden z třicetipěti známých izotopů železa. Je radioaktivní, poločas rozpadu 1,5 milonu let.

Zdroj: http://www.ra­diochemistry.or­g/periodictable/e­lements/isoto­pes_data/26.html

Pixma

Doplněk stravy a docela drahý.

zjentek

Výraz jsem neslyšel. Že by nějaká komunita starších? Ale je to jen typ.

Cenobita

Někdy se pojmem železo označuje kovová golfová hůl:

US Kids Golf jednotlivé železo, SW
Levé, UL 60 (152cm)

http://www.web­golf.cz/detske-golfove-hole-sety-zelez/us-kids-golf-jednotlive-zelezo-sw-leve-ul-60-152cm

UL 60 (152 cm) je výška hráče v palcích.

Stejně jako řidič potřebuje volant, golfista potřebuje golfová železa, která jsou naprostým základem a nezbytnou nutností jeho hry. Železa jsou určena do vzdálenosti maximálně 170 metrů, ale používají se rovněž na kratší délky s vyšší trajektorií, kdy se snažíme přiblížit greenu. Důležitou roli rovněž sehrávají při odpalech z roughu, či pokud se míček zatoulá mezi stromy. Železa mají kratší shaft a méně oblou hlavu na rozdíl od driverů, dřev či hybridů. U nás najdete značky želez jako Tiger Cub, Ram, Ben Hogan, Mizuno, Wilson, Callaway, Cobra či MacGregor. Pro snadnější orientaci při výběru železa lze použít přehledný filtr, který vše usnadní. Pokud jste začátečníci, rozhodně je dobré vybírat hole s velkým sweetspotem a širokou patkou, které vám usnadní trefit míček tak, aby letěl rovně. V případě jakýchkoli dotazů co se týče výrobce, ceny či hole odpovídající vaší úrovni hry, neváhejte a kontaktujte nás.