dgfdgf

co to je zakřivený prostor?

Nejlepší odpověď
Quimby

Dobré je si to představit na modelu 2D-3D . Papír je dejme tomu 2D, pokud na něj nakreslíš dva body A a B, tak můžeš změřit jejich vzdálenost ve 2D. Pokud ten papír vemeš a přeložíš. Tak ten papír nyní existuje ve 3D, skutečná vzdálenost těch bodů se nyní může měnit v závislosti na zakřivení povrchu(papír).

Zakřivený prostor je pak analogie pro 3D-4D. Kdy se většinou 4D označuje jako časoprostor. Ovšem výpočty a celkově teorie je velmi složitá. Základy položil Einstein se svojí obecnou teorií relativity. Kdy tvrdí, že gravitace zakřivuje prostor a tím zpomaluje čas.

Obecně se nedá nijak určit, jestli je tento prostor zakřiven bez toho z něj „nevystoupili“. Pokud jsem mravenec na 2D papíře, není žádný způsob jak zjistit, jestli je papír někdě zahnutý. Protože to zahnutí je už projev třetí dimenze, kterou bych musel vnímat.

Stejně tak z hlediska člověka, který prochází konstantní rychlostí zakřiveným prostorem se nic neděje, ale z hlediska pozorovatele se mění jeho rychlost pohybu.(Pozorovatel totiž vidí jakoby čtvrtý rozměr v podobě času – změny rychlosti)

Moje znalosti OTR jsou pouze povrchni, tak doufám, že je to správně alespoň z hlediska obecných principů.

Další odpovědi
arygnoc

je to zdeformovaný (časo)priestor gravitáciou.

;-Q

lexx

sci-fi pohádka