Avatar uživatele
Miluš11

Co to je souhláska a hláska ?

Tak co to je?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Bičiště před 3658 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Hláska (fón) NENÍ PÍSMENO. Písmeno = grafém = zaznamenání hlásky grafickým symbolem. Je to tedy naopak, písemno je zaznamenaná hláska.

Mezi psanou a mluvenou podobou jazyka existují rozdíly, stejná hláska nebo skupina hlásek se v písmu označuje dvojím způsobem, například:

[i] – i / y – napřl. bít x být
[vje] – vje / vě – vjede x věta
[ú] – ú / ů – kúra x kůra
[mně] – mně / mě

[bje] – bje / bě – objet x oběd

Hláska je nejmenší jeddnotka zvukové stránky lidského řeči., tedy to, jak je slyšíme..

Soustava českých hlásek

České hlásky se dělí na samohlásky a souhlásky

čeština má 25 souhlásek (b, c, č, d, ď, f, g, h, ch, j, k, l, m, n, ň, p, r, ř, s, š, t, ť, v, z, ž), 10 samohlásek a 1 dvojhlásku (ou), objevují se cizí au, eu …)

Samohlásky = vokály = u tóny, dají se zpívat.
Dělí se na :

  • krátké (a, e, i, o, u)
  • dlouhé (á, é, í, ó, ú)

--
Souhlásky = konsonanty – jsou šumy, nedají se zpívat.

Dělení:

  • znělé – (b, v, d, ď, z, ž, g, h)
  • neznělé – (p, f, t, ť, s, š, k, ch)
  • párové – souhlásky, které se odlišují jenom znělostí; na konci slov se párové znělé souhlásky vyslovují jako neznělé a dochází tak k zastření rozdílu v jejich výslovnosti (b – p, d – t, ď – ť, h – ch, v – f, z – s, ž – š, u přejatých slov rovněž g – k).

Např. sběr – vyslovíme /zběr/; na shledanou – česká výslovnost – / na schledanou/, moravská – / na zheldanou% ´asimilace znělosti.

--
Fonetika – soustava českých hlásek

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra, Drap Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
MK44

Hláska (fón) je základní, dále nedělitelný, zvuk vydávaný mluvidly člověka, zvuk, který je používaný nebo použitelný při řeči. Hlásky jsou základními „stavebními kameny“ jazyků.

Souhláska (konsonanta) je druh hlásky. Jsou to hlásky, na jejichž podobě se podílí nějaká překážka vydechovanému vzduchu, kterou mluvidla vytváří. Rozdělení hlásek na samohlásky a souhlásky je pouze orientační – některé nelze jednoznačně přiřadit jen k jedné z obou skupin.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad Kelt. Co je částice slova? Hláska není písmeno, ale zvuk … Samohlásky máme krátké a dlouhé atd.

před 3658 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

ad MK44 – mohl byste mně vysvětlit z pohledu češtiny poslední vaši větu? Děkuji.

„Rozdělení hlásek na samohlásky a souhlásky je pouze orientační – některé nelze jednoznačně přiřadit jen k jedné z obou skupin“.

před 3658 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek