mosoj

Co to je salafismus a jak ovlivňuje dění v ČR ?

Nejlepší odpověď
MK44

Salafismus je jedno z konzervativních a dogmatických hnutí v sunnitském islámu. Na svět přišlo někdy během 19. století. Jeho zastánci se však odvolávájí na různé učence ze století předešlých a tvrdí, že salafismu existoval od vzniku islámu. Odmítají náboženské novoty a hlásí se k právu šaría. Uznávají jakési původní prastaré čisté nábožen. praktiky, výklad koránu a morálku, údajně z dob první muslimské generace, a odmítají o jejich správnosti vést debaty. Jenže už jednotlivé salafistické proudy se nemohou shodnout, který je ten správný islám – což bez debaty nejde. Pro našince je těžké odlišit je od podobných směrů, například od saudského vahábismu.

Politicky není salafismus jednotný – někteří se soustředí na svůj osobní náboženský život, jiní dělají do politiky, se snahou co nejvíc ponáboženštit společnost, a ještě jiní zastávájí postoj džihádistický. Jako cíl se pak jeví nejspíš puristická teokratická diktatura. Svoboda projevu, demokracie a zdravý rozum – ádyjé. Ale někdo to může vidět jinak. Miliony salafistů jsou v Egyptě, v Súdánu a okolních územích, v Bangladéši a Indii. Tisíce ve státech Maghrebu, a pozor, už taky v Německu, Francii a Švédsku.

Pokud seznáváte u nás nějaký islámský vliv, pokuste se určit, zda pochází od salafistů nebo od jiných muslimů. Jsem zvědav, jestli se Vám to podaří vymezit a jestli Vám ta snaha stála za to. ;-(

Další odpovědi
Gestas

Hnutí v mohamedánství, které hlásá návrat k původnímu islámu bez novot. Vzhledem k tomu, co byl Mohamed zač, je to proto směr násilný. Pro ČR však nebezpečný není, protože u nás je počet vyznavačů „náboženství míru“ malý.

ivzez

Co je salafismus už Vám odpověděli.

Jak ovlivňuje dění v ČR?
Nijak, ČR není řízena islámem. [Zatím.]