Avatar uživatele
mosoj

Co to je powersův kód a k čemu sloužil ?

Doplňuji:
Konečně jsem to našel. Z doby kdy jsem pracoval s děrnými štítky mám zafixován powersův kód jako systém kterým se do děrného štítku děrovala číselná data. Je zajímavé že se o tom na netu tak málo píše.

http://www.fi­.muni.cz/usr/jku­cera/pv109/200­4/xruzick5.htm

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: mosoj

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, aramah, tom004, Wang před 4529 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
tom004

Dobré ráno.Nejsem si moc jistý,ale jestli je to má souvislost s pilotem USA sestřeleného nad územím bývalého SSSR,tak použij odkaz.

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/sve­t/98625-smutny-osud-spiona-garyho-powerse/

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

V roce 1890 vypsala americká vláda konkurz na zpracování dat při sčítání lidu. Herman Hollerith se svým počítacím děrnoštítkovým strojem soutěž vyhrál a s jeho pomocí bylo sčítání hotovo za šest týdnů, zatímco to předchozí trvalo celých sedm let. Data byla kódována pomocí dírek do papírových kartiček velikosti dolarové bankovky. Hollerith byl schopný nejen technicky, ale i obchodně. Založil firmu, která se později stala základem firmy IBM. Velkým Hollerithovým konkurentem byl J.Powers, který uvedl na trh dokonce dokonalejší děrné štítky. Zatímco Hollerithovy mohly zaznamenat jen 80 informací, Powersovy mohly zaznamenat až 90 informací.
Děrný štítek se stal velmi populární a používal se velmi dlouhou dobu. U prvních počítačů se děrované štítky a pásky staly i jediným vstupním médiem. V naší republice se děrný štítek používal až do začátku devadesátých let. Děrný štítek je vyroben z tvrdého papíru. Rozměry se upravují pro jednotlivé počítače, avšak norma ČSN udává rozměry 187,4 × 82,5 × 0­,18 mm. Normované štítky měly dvanáct řádků a 80 nebo 90 sloupců. Otvory byly, dle typu štítku, kruhové (90-ti sloupcové štítky) s průměrem 3,2mm nebo obdélníkové (80-ti sloupcové štítky) s rozměry 3,2 × 1,4mm.

před 4529 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek