co to je peripartálně profylakticky

Potřebovala bych vědět význam těchto slov. Jsou to latinská slova a maji určovat kdy se má píchat heparin,jestli před porodem nebo po porodu. Předem děkuji za každou odpověď.

Odpovědi
Lencis

Obávám se, že moc nepomůžu… nemáte více informací? Hledala jsem opravdu poctivě, ale jediné co jsem našla je, že peripartum znamená: „vyskytující se v průběhu posledního měsíce těhotenství nebo během prvních několika měsíců po porodu, s odkazem na matku.“ a profylaktický znamená: „zamezující nákaze, ochranný,zabývající se cílenou prevencí“

Heparin však není žádný celaskon, je to prostředek snižující srážlivost krve. Heparin používaný ve farmacii je získáván z mukózních tkání masa poražených zvířat, tedy například z prasečích střev nebo kravských plic. Je u něj velmi důležité dávkování!!!

Já osobně bych zvolila určitě jinou možnost pokud potřebujete řešit problém se srážlivostí. Určitě se poraďte s lékařem, nejlépe vyslechněte alespoň dva názory.

Janulka

peripartálně – před porodem
profylakticky – preventivně

alenka901

Hepariny (UFH a LMWH )
Jednotlivé režimy podávání UFH či LMWH (upraveno dle
doporučení 7. konference ACCP – The American College of
Chest Physicians)(1).

  1. Miniheparinizace UFH – 5000 j.s.c. a 12 hod.
  2. Středně-dávkovaný UFH – subkutánní aplikace dvou denních

dávek dosahujících cílového nastavení antiXa aktivity 0.1 – 0.3
IU/ml
3. Adjustovaná dávka UFH – subkutánní aplikace dvou denních
dávek dosahujících cílového nastavení terapeutických hodnot
APTT
4. profylaktické dávkování LMWH – dalteparin 5000 j.s.c. a 24
hod.denně či enoxaparine 40 mg s.c. a 24 hod., nadroparine
0.3 ml s.c. a 24 hod. (event. modifikace dávky zmíněných
LMWH přepočtem na kg tělesné hmotnosti – 100 j./kg těl. hm.
a 24 hod.)
5. středně-dávkovaný LMWH – dalteparin 5000 j.s.c. a 12
hod.denně či enoxaparine 40 mg s.c. a 12, nadroparine 0.3ml
s.c. a 12 hod. (event. modifikace dle tělesné hmotnosti – 100 –
150 j./kg těl. hm. a 24 hod.)
6. adjustovaná dávka, či plná léčebná dávka LMWH –
dalteparine 200 j./kg tělesné hmotnosti za 24 hod., enoxaparin
100 j. (1 mg)/kg tělesné hmotnosti za 12 hod., nadroparin 100
j. /kg tělesné hmotnosti za 12 hod.
Poznámky
Způsob aplikace – subkutánně, je možné jej však podat i
intravenózně – UFH
Frekvence – v případě UFH 2 – 3 x denně, v případě LMWH 1–
2× denně
Dávkování – za preventivní dávku je považováno podání
paušální doporučené dávky nebo dávky upravené dle tělesné
hmotnosti s doporučením 100 IU LMWH (u UFH cca
dvojnásobek) na kg tělesné hmotností a 24 hod. z preventivních
a 200 IU LMWH z léčebných důvodů
Kontrola účinku preventivní dávky heparinu není vždy nutná,
ale provádí-li se, jsou doporučena cílová rozmezí pro profylaxi či
léčbu (viz níže) tzv. anti-Xa aktivity.
Délka podávání heparinu

  1. po dobu celého těhotenství
  2. po dobu indikace dle okolností za sledování těhotné
  3. po dobu do 6. a od 13. týdne gravidity a po peripartální období
  4. v šestinedělí, není-li možno anebo je-li kontraindikována

perorální antikoagulační léčba

Attack-design

mrkni na
http://www.go­ogle.cz/search?hl=cs&sou­rce=hp&q=peri­part%C3%A1ln%C4­%9B+profylaktic­ky&btnG=Vyhle­dat+Googlem&lr=&cts­=1252755903939&aq=&oq=

Dandi

Jedná se o slovní spojení „preventivně před porodem“.