Retko

Co to je OZON?

Chtel bych vedel co je presne ozon. Ted ale nemyslim ta vrstva v atmosfere. Ale nekdy proste slysim, tam je ozon, tam zapacha ozon. Co to je? K cemu se pouziva? A jak zapacha? :)

Diky

Nejlepší odpověď
kenyrts

Ozon (z řec. ozein-páchnoucí) je velmi reaktivní trojatomová molekula kyslíku (O3) a výborné oxidační činidlo, které reaguje takřka se všemi druhy organických sloučenin. S jeho zvyšující se koncentrací se projevuje jeho barva, která způsobuje modrý odstín oblohy.

Ozón vzniká při uvolňování O2 rostlinami při fotosyntéze a jeho následným spojením s atomem kyslíku z molekuly vody (H2O), která se hydroliticky rozštěpila.

Využitelné vlastnosti ozónu Ozón je při sterilizaci a dezinfekci více než 3000-krát rychlejší než chlór, 25-krát efektivnější než kyselina chloritá (NOCL), 2500-krát než chlornan (OCL) a 5000-krát než chloramin (NH2CL) a je bezpečnější. Neexistuje žádný virus či bakterie odolávající ozónu. K dezinfekci ozónem dochází prasknutím buněčné stěny. Je to
činnější metoda než použití chloru, které závisí na difůzi do protoplazmy buňky a pasivování enzymů. Hladina ozónu 0.4ppm se ukázala…

Další odpovědi
inspektorcz

Molekuly OZONU se stávají ze tří atomů kyslíku namísto dvou. Ozón vzniká působením elektrických výbojů. Při normální teplotě a tlaku je ozón namodralý plyn s intenzivním pachem, který člověk ihned registruje. (např. po silné bouřce, nebo při průletu kulového blesku.) Vdechování ozónu vyvolává pokles kapacity plic v závislosti na jeho koncentraci a na hloubce dýchání.

Polaskova44

Myslím si, že kenyrts to vysvětlil perfektně. Já bych teda snad jen doplnila, že ozón se v současné době využívá například k dezinfikování nebo k likvidaci plísně. Jak přesně to funguje mají skvěle popsáno třeba tady: https://www.o­zonovani.cz/