arygnoc

čo to je minela?

je to spisovné slovo alebo iba výplod pána Bosáka?

Nejlepší odpověď
annas

Jen dodávám, že i podle Slovníku současné češtiny jde o slovo slangové, patří především do sportovní slangu.

V českém jazyce patří slang mezi NESPISOVNOU slovní zásobu z hlediska stylistického.

http://www.nechy­bujte.cz/
Doplňuji:
Ještě k výrazu.

Výraz minelka vymezuje Příruční slovník jazyka českého dvěma významy. Zaprvé jako „dlaždičské kladívko k zatloukání jednotlivých usazených kamenů“, zadruhé jako trumfovou devítku v karetní hře zvané darda. Svým materiálem téměř o půlstoletí mladší Slovník spisovného jazyka českého u tohoto slova, které označuje jako zastaralé, uvádí už jen variantu druhého významu – nejnižší karta, sedmička (s dokladem z r. 1932, a to z Čapkova Devatera pohádek).

Nepochybně zcela bez souvislosti s tímto vymizelým výrazem je poměrně častý výskyt slova minela ve významu ‚chybná střela, minutí, nepodařený zásah, kiks’ v současné sportovní publicistice posledních asi dvou tří let, zvláště v televizních a rozhlasových přenosech a komentářích.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7387

Další odpovědi
marci1

Minela je „nepovedená akce“. V oblasti sportu se používá.
Doplňuji:
Je to spisovné slovo, otázka již byla zodpovězena : http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-ceho-vzniklo-slovo-minela-chyba

anonym

Je to „spisovné slovo“ a znamená chyba, omyl, kiks…

arygnoc

hm, našepkávač mi neponúkol riešenie od marci1.

díky.

marci1

V pohodě, to se nám stane každému. 🙂