Co to je meziplyn. ? 🙂 -iv-

Nejlepší odpověď
mosoj

Meziplyn se dříve používal u nákladních aut i osobních aut.
Bylo třeba srovnat otáčky převodovky a motoru při přeřazování, zejména směrem dolů.
Aby se zrovnaly zuby na ozubení v převodovce a při zasouvání nedocházelo k brždění jednoho ozubeného kola o druhé.
Pěkně to rachotilo.

Později se to nahradilo synchronizací převodovky a kola se před tím než došlo k zasouvání zubů do sebe účinkem synchronů na jednotlivých rychlostních stupních zastavila a teprve potom došlo k zasunutí příslušných ozubených kol do sebe.
Od zavedení synchronizovaných převodovek to není nutné dělat. O čemž svědčí to že mnozí ani neví co to je.

Přeřazování potom vypadalo takto.

  1. sešlápnutí spojky a vyřazení do neutrálu
  2. puštění spojky a mžikové přidání plynu ( zde dochází k tomu srovnání otáček těch ozubených kol)
  3. sešlápnutí spojky a zařazení příslušné rychlosti
  4. puštění spojky a jízda

Doplňuji:
Pokud to někdo používá i dnes tak si pouze hraje na závodníka, ale nic tím nezkazí.

Další odpovědi
amigo

u starších traktorů a nákladˇáků se při podřazování(z vět­šího rychl.stupně na menší) dává tzv. meziplyn. vyrovnávají se tím otáčky, aby se předešlo „počítání zubů“
Doplňuji:
nejprve se vyřadí rychlost, sešlápne a pustí se plynový pedál a pak se zařadí nižší rychlost

dědapetr

Tady ukázka http://www.au­totube.cz/road­tube/589-jak-spravne-davat-meziplyn-video.html

Berušinka

To nevím, slyším to poprvé.

cukrar

meziplyn je vyrovnání otáček mezi motorem a převodovkou. I dnes u „vetříesky“ nezařadíte bez dvojitého sešlapování spojky. Dneska tímto způsobem můžete řadit i u moderních aut, pokud to umíte (nemačkáte spojku a řadíte)
To se musí umět a cítit.

Hykam

Jenom dodám, že při řazení nahoru se v neutrálu pouští a opět sešlápne spojka ze stejného důvodu – srovnání otáček ozubených kol.

anonym

🙂 Ja mam uz asi 15 let jen automaty , a kdyz si nekdy pujcim auta od synu , tak kdyz jim ho jedu vratit , tak pry me uz slysi 3 km pred barakem … jak prerazuji. 🙂

amigo

dědové zvyklí z družstva, kdy jezdili celé léta v traktoru, dávají meziplyn i u osobáku
viz.můj děda u fiesty 🙂

chudst

Do haje! No, tak me mosoj vyvedl odpovedi z omylu, myslel jsem, ze je to neco jineho – dekuju.

  • iv-: a tobe diky za otazku, nebyt toho, zes ji polozila, porad mam mylnou predstavu o meziplynu! :)