Co to je laktační psychóza?

Nejlepší odpověď
Lencis

Laktační psychóza se nemusí projevit hned po porodu. Může mít velmi pozvolný nástup, takže k dramatičtějším výkyvům chování dochází klidně i po pár týdnech.

Laktační psychóza se projevuje tak, že žena začne být netečná, nemá zájem o dění kolem sebe, trpí nechutenstvím, pocity sebeviny. V těžších případech trpí halucinacemi, nemá zájem o dítě a může to vyvrcholit až sebevražednými pokusy.

„Hlavním projevem jsou stavy zmatenosti, dezorientace, bludných představ. Matka je zkrátka mimo realitu a hodnotí ji neadekvátně,“

Matka si často také ani neuvědomuje, že má dítě, nebo ho nepovažuje vůbec za svoje, a někdy dokonce ani za živou bytost. Může tedy ohrožovat nejen sebe, ale i své potomky. Od běžné deprese se laktační psychóza liší hlavně změněným vnímáním reality. „U klasické deprese má člověk skleslé nálady, prožívá psychické trápení, ale kontakt s realitou je zachován,“

Psychické problémy způsobuje výrazný pokles hladiny hormonů po porodu. Účinek kolísání hladiny hormonů ženy ze života znají také například jako premenstruační syndrom nebo stavy v průběhu těhotenství. To je ale jen slabý odvar proti situaci po porodu, kdy obsah hormonů v krvi klesne opravdu drasticky. Navíc na ženu působí tlak a stres. Otázky jestli zvládne být matkou, jestli se dokáže postarat o dítě. To vše spojené s vyčerpáním organismu z porodu a nevyspáním po porodu.

Co tedy dělat pro zlepšení vaší psychické pohody? Spěte. Když usne dítě, všeho nechte a jděte si zdřímnout s ním. Někteří odborníci sice radí dítě budit po třech hodinách na kojení, ale pokud se cítíte unavená a nevyspalá, poslechněte raději odborníky, kteří říkají, že se nemá dítěti buzením narušovat spánkový rytmus.

Nesnažte se mít domácnost v perfektním stavu. Návštěvy raději odmítněte nebo je případně zaúkolujte, ať vám pomohou například s žehlením. Pokud začnete mít pocit, že péči o dítě a o domácnost nezvládáte, raději se hned svěřte partnerovi nebo nejbližší rodině, aby měl někdo váš stav pod kontrolou. A případně vás včas odvedl za odborníkem.

Další odpovědi
Michal

Sˇpatný psychický vztah po porodu.Můževést k zmatenosti,jed­nání ,které žena nzažila.
Stavy nepříčetného chování.

alenka901

laktační psychóza

laktační psychóza – označení pro různé duševní poruchy v šestinedělí, resp. vzniklé v souvislosti s porodem, často rázu deprese tzv. poporodní deprese. Vzácněji probíhá prudce poruchy vědomí, delirium, amence. Prognóza je obv. dobrá, někdy je nebezpečí sebevraždy suicidia. V šestinedělí však též může vzniknout endogenní psychóza laktace

Dandi

Přesně jak píší kolegové. Jen bych ještě dodal, že v dnešní době mají nemocnice pro takové případy vyškolené psychology.

Attack-design

Opravdová poporodní deprese či laktační psychóza se projevují tak, že žena začne být netečná, nemá zájem o dění kolem sebe, trpí nechutenstvím, pocity viny, je stále unavená, trápí ji pocity beznaděje, mívá noční můry, v těžších případech trpí halucinacemi, nemá zájem o děťátko a může to vyvrcholit až sebevražednými pokusy.

Výrazným poznávacím znamením tohoto onemocnění je ztráta kontaktu s realitou – maminka s laktační psychózou neví, jaký je den, kolik je hodin, jak se jmenuje, bojí se běžných předmětů, jako je kartáček na zuby. Je velice důležité, aby si rodina maminky s laktační psychózou uvědomila, že bez jejich pomoci to sama nemůže zvládnout a že je opravdu velmi vážně nemocná.