kamila44444

Co to je degustátor?

Na netu akorát nalézám, že degustátor je člověk, který provádí senzorické hodnocení vína. Učím se přírodopis a je tam napsaná tahle věta: Degustátoři mají lépe vyvinuté chuťové buňky. Slovo degustátoři si ale nezapamatuji.. Jak jinak to tedy napsat? Děkuji

Odpovědi
pusinka50

Degustátor, čili Sommelier je gastronomický odborník – specialista na víno a ostatní nápoje a na kombinace pokrmů a nápojů.
Myslím, že lepší na zapamatování je degustátor a jinak to říct nejde. Leda něco jako ochutnávač, ale podle mě je to slovo zavádějící a nepostihuje přesně ten význam

anonym

Degustátoři fungují v různých oblastech potravinářství. Hodnotí pachovou, vzhledovou a chuťovou kvalitu potravin, nápojů i pochutin. Česky řečeno to jsou „ochutnávači“ .
Nejsou to jenom ochutnávači vína.
Somelier není degustátor v pravém slova smyslu, neboť se zabývá pouze oblastí vín. Vesměs jsou takoví someléři zaměstnanci luxusnějších restaurací a starají se o víno jako takové od jeho objednávky, dodávky, skladování až po nabídku zákazníkovi. Viz net:
Someliér (sommelier)
•(z franc. sommelier) pracuje v restauraci jako poradce v oblasti nabídky vín, je zodpovědný za výběr vín a často i jeho skladování.

SemesCZ

Degustátor jako takový je používán v potravinářském průmyslu. Do češtiny by se dalo toto slovo přeložit jako ochutnavač; ať vína ve vinných sklípcích, piva v pivovarech či v restauracích (nebo jiných podnicích, kde je potřeba profesionální posouzení chuti), stále jde o jednu skupinu zaměstnání.