Co to je Crohnova nemoc?

Dobrý den! U naší dcerky byla zjištěna Crohnova nemoc. Moc informací jsem nedostala, a tak by mě zajímalo, jak moc je tato nemoc závažná a co vše to pro nás znamená? Díky

Odpovědi
Gbemi

Dobrý den!
Pokusím se odpovědět co možná nejobšírněji na vaši otázku, podotýkám ale, že pokud u vaší dcerky bylo toto onemocnění už diagnostikováno, určitě vám odborný lékař, kde je (bude) vaše holčička v péči, nejen vše podrobně vysvětlí, ale také vás seznámí s možnými komplikacemi.
Crohnova nemoc je nespecifické chronické zánětlivé onemocnění, které nejčastěji postihuje dolní část tenkého střeva a tračník. Příčina tohoto onemocnění není známa. Většina onemocnění začíná ve věku pod 30 let. Příznaky: chronický průjem, bolesti břicha, horečky, nechutenství, úbytek hmotnosti.
U tohoto onemocnění se objevují i mimostřevní projevy, u dětí tyto projevy přetrvávají – např. záněty kloubů, horečka, opoždění růstu…
Přeji vám hodně štěstí a síly!

alenka901

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které se může projevit v jakékoli části trávicího ústrojí, nejčastěji však v počáteční části tlustého střeva. Zánět proniká celou stěnou, nezřídka je granulomatózní povahy. Onemocnění se vyskytuje častěji v průmyslově vyspělých zemích severní polokoule, v ČR se objevuje v počtu 4–9 nových nemocných na 100 000 obyvatel za rok.[1][2]

Hlavní symptomy jsou bolesti v podbřišku, hubnutí, únava, zvýšená teplota a průjmy, většinou bez krve. Onemocnění může mít projevy i mimo trávicí ústrojí, např. kožní vyrážka, artritida a výskyt aft v dutině ústní.[2]

Přestože příčina Crohnovy choroby není známa, všeobecně se usuzuje, že se jedná o nemoc autoimunního charakteru. Sklon k onemocnění je ovlivněn geneticky, nemoc mohou vyvolat u náchylné osoby vlivy okolního prostředí. Crohnova choroba patří do skupiny zánětlivých onemocnění vnitřností označovaných IBD (anglicky Inflammatory Bowel Disease). Crohnova choroba může být těžko rozeznatelná od jiných forem IBD, jako je např. ulcerózní kolitidy (colitis ulcerosa).

Zánětlivá onemocnění střev popsal Giovanni Battista Morgagni (1682–1771), později polský lékař Antonni Lesniowski v roce 1904 a skotský lékař T. Kennedy Dalziel roku 1913. Nemoc byla pojmenována podle Burrilla Bernarda Crohna, amerického gastroenterologa. Spolu s Ginzbergem a Oppenheimerem ji popsal v roce 1932 u série čtrnácti pacientů v oblasti napojení tenkého střeva k slepému.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Croh­nova_nemoc