marci1

Co to je česky „olajkujte“? Jsme ještě v Česku?

Samozřejmě vím, co se tím myslí. Najedu na web lékaře a tam:Líbí se vám naš web? Olajkujte nás. Nestačilo by: klikněte na „To se mi líbí“? Olajkovávat nebudu, ani za nic. 🙂
Je mi jedno, jestli je to z angličtiny, ruštiny, čínštiny apod., ale že se „przní“ čeština. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso nepoužívám, obejvuje se často na FB, tam nechodím. Ale vím, že existuje lajkovat, olajkovat, nelajkovat, lajknout apod.

Nelíbí se mně, jde vlastně o sloveso, které vzniklo z výslovnosti anglického výrazu – like a české přípony – ova-. + infinitivní koncovky -t.

Jenže české sloveso je líbit se, takže když mám něco označit, že se mně to líbí, zřejmě je to příliš dlouhé, nemohu říct – líbím se to či jiný patvar možná – libuji se to.

Zřejmě proto se užívá kratší sloveso olajkovat/lajkovat.

Zatím se používá na FB, ale třeba s dočkáme, že i někde jinde budeme lajkovat.

Zajímáte-li se o toto sloveso i o mnohá další, zajímavá článek v pdf
O novém českém slovese lajkovat
www.kb.upol.cz/u­ploads/media/E­rasmus2_lajko­vat_.pdf

Další odpovědi
quentos

Olajkujte je výrazně kratší, asi proto.
Dobré „ráno“ – čeština se przní již od dob našich prababiček. Zajímavé je, že tenkrát nad přílivem cizích slov – tehdy převážně germanizmů – nikdo nelamentoval. Všichni je naopak vehementně používali – pucovat, špacír, fóršus, gebír, fedrpuš, haksna, lauf, šlauch, hexenšus… tohle „prznění“ vám nevadilo?

gecco

ňůspík…
😉

Po mně zase chtěl kdysi jeden pitomec v uniformě „bumážku“ – taky dostal prdlajs…
😉

anonym

stačí si přečíst některé příspěvky tady na Odpovědi.cz a hned je jasné, kam spěje čeština, pravopis. položit vůbec otázku tak, aby měla smysl, slovosled. za pár let se tu budou uživatelé ptát i na to kdy mají jít na záchod, jen to nebudou umět vyjádřit srozumitelně a mezi tím, než to někdo pochopí, se po… 😁

BANAN93

jo vím co myslíš a u pracovních pozic mě to taky štve, za chvíli si i bába od hajzlů bude řikat anglickým názvem :D

anonym

Ono to spočívá v základech samotného vzniku FB a internetu vůbec, naši uživatelé lecos počeštili obzvláště to, co šlo, ale nepřevzali originalitu, tak úplně…,ale rodilé čechy, kteří se neustále vyjadřují ve svém rodném jazyze nářečím osobně považuji za panovačnou neúctu k široké veřejnosti, myslím, že všichni víme o čem je řeč a o kom, taky jsem z hané a nepředvádím se jako buranka, která vylezla z kurníku a šla přímo do centra města nakupovat dárky.

https://transla­te.google.cz/#cs/en/m­%C3%ADt%20r%C3%A1d

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Facebook#His­torie

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Facebook#His­torie

ReHu

Nemá to být třeba > ó, lakujte 🙂 ?

HonzaK

souhlasim s quentos. kdyz se vse ponemcovalo, nikomu to nevadilo, ale ted, kdyz se anglicka slova prebiraji, maji vsichni plnou hubu kecu… jazyk se vyviji. nase prababicka nadavala, kdyz nasi rodice mluvili jinak a bylo to nevhodne, a dnes jsou ty slova zapsana ve spisovne cestine… kazdy jazyk prebira nejaka slova. Kiwi je kiwi ve vsech jazycich a vadi to nekomu? Muzem to prejmenovat na zeleny citron. Ale proc? Taky se nestacim divit, co vsechno cesky narod ma cas resit :D lol

p.s.: v Cesku jsme, ale uz tu nic neni nase…takze spise v Cesku nejsem… hlavne ze vam nevadi, ze nam EU vzala pomazankovy maslo, nesmime skoro prodavat hermeliny nakladany, sirecky a utopence a zakazala nam prodavat u nas ceske vyrobky a ceskou zeleninu atd… ale hlavne ze ti vadi „olajkujte“ :D sranda… sranda taky neni cesky slovo, vis to? urcite ho nepouzivas…ze???

Mc Merkurion

…svuj názor jsem na tot již vyjárřil několikrát,začíná být problém,v Čechách narazit na češtinu,tudle měli zmrzlinu coocis (nevim jak se to píše, jen vim,že je to tak,jak to furt musit všude odkliknout),prej sušenková,už mě to začiná pomalu fuckovat…

pro annas: nevěřil bych,kolik se toho dá napsat o jednom slově…(kecám,stačí poslouchat politiky…)

bolak

Moc to řešíte :) Podobně už určitě vznikly stovky, možná tisíce českých slov, které běžně používáte denně, ale nepřijde vám to, protože jste s nima už vyrůstali. S tímhle to bude stejný.

Prostě už jste starší generace ;)

marci1

To, že se to používá v hovorové řeči, např. na FB, ať si tam používají co chtějí, ale spíše mě zaujalo to, že se to používá na webu lékaře.

anonym

Přece jenom si myslím, že náš národ není pupkem světa, ale srdcem Evropy.

gecco

Banan93 – toilet manager…
😉

redy

gecco, ale že to má zvuk 🙂

gecco

😉