exttreme

co to je básnický subjekt?

Nejlepší odpověď
annas

Básnický subjekt je autor poezie, který se stylizuje do různých rolí ve své díle. Znáte Petra Bezruče, kdy vystupuje jako toulavý šumař, bláznivý gajdoš, bard svého lidu , mstitel, zklamaný milenec atd.

Pro poezii se používá také pojem lyrický subjekt na rozdíl od vypravěče epického, popřípadě i dramatického díla, který komentuje a vypráví děj.

Lyrika nemá děj, vyjadřuje pocity, nálady, dojmy, myšlenky, úvahy autora nebo hrdiny – někdy mluvíme i autostylizaci = ztotožnění se autora hrdinou.

Další odpovědi
anonym

´Ten´, kdo v básni ´vystupuje´, kdo ´vypovídá´ (o něčem-někom, k něčemu-někomu…).
Někdy (zdaleka ne vždy) jej lze ztotožnit s autorem.
Např.: František Gellner v Písni zhýraleho jinocha hovoří sám za sebe.
😉