nesnasims

co to je alkalimetrie?přesný význam

Nejlepší odpověď
hanulka11

Alkalimetrie jest jednoduchá chemická metoda analytická, pomocí níž stanovíme množství žíraviny i uhličitanu alkalického…

dál lze číst v odkazu

Zdroj: http://leccos­.com/index.php/clan­ky/alkalimetrie

Další odpovědi
mosoj

Alkalimetrie je součást odměrné kvantitativní analýzy patřící do analytické chemie.

Obecně se této metodě říká titrace.
Při alkalimetrii stanovujeme mmožství! látky kyselé povahy ( kyseliny) látkou o známé koncentraci alkalické povahy. Vlastně se provádí neutralizace.
Opačně se jedná o acidimetrii. Při acidimetrii stanovujeme množství látky alkalické povahy látkou kyselé povahy ( kyselinou).

Vychází se z toho že 1 N ( pozor jednonormální! nikoliv molární !!) roztok
Je ekvivalentní jakémukoliv jinému 1 N roztoku.

Takže ze změřené spotřeby roztoku o známé koncentraci při titraci ( je jedno jestli alkalimetrii nebo acidimetrii) se snadno vypočte množství látky obsažené v titrovaném( měřeném) roztoku. Využívá se indikace bodu ekvivalence to jest okamžiku kdy množství titrované látky je ekvivalentní množství odměrné látky.

Pro indikaci bodu ekvivalence se používají
indikátory které v okamžiku dosažení bodu ekvivalence změní barvu. Mezi známé indikátory patří fenolftalein, methyloranž, methylvioleť atd.

Na př. feolftalein je v kyselém prostředí
bezbarvý. Pokud do kyselého roztoku s fenolftaleinem přidáváme na př. hydroxyd sodný v okamžiku dosažení bodu ekvivalence ( roztok začíná být alkalický) se fenolftalein a s ním celý roztok zbarvý do červenofialova.