jjj123456789

Co to byly Harvardské fondy?

Tedy hlavně, jak to mělo fungovat.

Nejlepší odpověď
Nazdar Bazar

České tunely – Harvardské fondy

Harvardské fondy mají na rozdíl od jiných fondů několik specifik. Představovaly marketingový motor kuponové privatizace, který nahnal k registračním místům pod slibem zisku desetinásobku miliony lidí.

Způsobily jedny z nejvetsích skod a tunelování národního majetku a jsou symbolem podvodu kuponové privatizace.

V jejich cele po celou dobu stála jediná výrazná osoba, Viktor Kožený, avsak vzhledem k obsáhlosti operací prováděných „harvardskou skupinou“ je vysoce nepravděpodobné, ze by sám Kožený byl opravdu jediným řídícím mozkem. Jeho umístění do cela byl spíše jen chytrý marketingový tah, nebot na osobu bezůhonného podnikatele západního střihu a se západním vzděláním se nachytá nejvíce důvěrřvých lidí.

Mnohem pravdepodobnejsí se jeví teorie, kterou vyslovil mj. i predstavitel Ochranného sdruzení malých akcionárů Harvardských fondů, ze Viktor Kožený byl jen „bílým konem agentů StB a KGB“. Personální obsazení okolo Koženého to výslovne potvrzuje .

Viktor Kožený , nar. 28.6.1963, predkové původu ruského zidovského, původní jméno Lederer, v roce 1979 emigroval spolu s rodici do Mnichova a poté jiz sám v roce 1982 odchází do USA. Kde chodí na Harvardskou univerzitu, kde působí i agent StB a KGB židovského původu Karel Köcher, pozdejsí kolega od Va.Kl. a Mi.Ze. z Prognostického ústavu, spoluzakladatel Obcanského Fóra a jedna z klícových sedých eminencí sametové revoluce; a tam působí také Juraj Široký , agent StB, mající na starost nábor nových rekrutů. Je otázkou, nakolik jejich tehdejsí styky vyůstily v prímý vázací akt pro KGB , nebo zda byly kontakty nastoleny v méne formální úrovni.

V roce 1989 má Kozený v Bostonu a New Yorku problémy s policií ( údajné zneuzívání kradených kreditních karet ) a odchází do Anglie, kde pracuje asi rok pro fond v investicní spolecnosti Robert Fleming, odkud 1990 jako 27-letý putuje do tehdejsího Ceskoslovenska.

Mezi jeho nejblizsí spolupracovníky patril a stále patří Boris Vostrý, nar. 25.08.1947, bývalý vysoký dustojník StB s údajnou hodností plukovníka. Jeho svazek byl vsak stejne jako ostatní svazky vysokých dustojníků StB vcas skartován. Z dostupných informací, mj. i z jeho zivotopisu lze zjistit, ze od roku 1971 pracoval Vostrý na ministerstvu vnitra, od roku 1981 ve funkcích zástupce nácelníka technické správy federálního ministerstva vnitra, poté zástupce nácelníka VI. Správy SNB. Je nepochybné, ze se jedná o spickového komunistického bezpecnostního kádra. Zůstává otázkou, nakolik Harvardské operace prímo rídil, popr. rídil i Kozeného, se kterým působil v rade firem jiz od roku 1990.

Harvardské fondy zakládal spolu s Viktorem Kozeným jeho ded, generál generálního stábu komunistické armády František Stehlík, nar. 13.9. 1912, dvojnásobný agent komunistického StB. Byl clenem prvního predstavenstva HARVARD CAPITAL and CONSULTING a.s. a poté vystrídal radu funkcí v rámci celé struktury Harvardských fondů.

Významnou roli hraje bezpochyby jiz výse zmínený Juraj Široký, nar. 29.12. 1953, agent StB , který působil prímo na hlavní správe rozvedky StB, která mela na starost operace v zahranicí. Figuroval v celkem sesti spolecnostech prímo ci neprímo napojených na Harvardské fondy. Velmi aktivní byl Široký na Slovensku, kde figuruje asi ve dvaceti spolecnostech.

Tato nejznámejsí ceská tunelárská kauza je extrémne slozitá, nebot pachatelé zalozili desítky nejrůznejsích firem, pres které aktiva prevádeli a proto by seriózní pokus o odkrytí této struktury zabral stovky stran textu.

Pod slibem zisku desetinásobku investorům, tedy ze jim hodnota jejich kupónových knízek bude desetinásobne preplacena, získala harvardská skupina kontrolu nad majetkem v hodnote min. 60 miliard korun, v odhadní cene roku 1994. Nutno zdůraznit, ze tato úcetní hodnota neodpovídá hodnote trzní, skutecná reálná hodnota aktiv získaných Harvardem se mohla pohybovat ve stovkách miliard .

Ve svém zenitu, tj. v roce 1994 kontrolovala harvardská skupina asi 50 nejlukrativ­nejsích ceských podniků. President tehdy na adresu Kozeného smeroval dalsí ze svých nesmrtelných výroků : „Jen více takových podnikatelů !“

V témze roce zacíná systematický tunel smerující do kyperských spolecností , které dále aktiva prevádejí do neblaze proslulé Daventree Ltd. Po úteku Kozeného do Irska, v důsledku aféry Václav Wallis, která byla výsledkem mocenských sporů tehdejsích mocných neobolsevických kádrů, tunel dále úspesne probíhá v rezii Borise Vostrého.

V roce 1996 jsou jiz témer dotunelované Harvardské fondy, resp. jejich materská spolecnost a rychle transformovány na Harvardský průmyslový holding a.s., která vzápetí své veskeré zbylé jmení vkládá do Daventree Ltd., za to obdrzí bezcenné akcie.

Harvardský průmyslový holding a.s. jde vzápetí do likvidace, Boris Vostrý je jmenován likvidátorem a zacínají se mazat stopy. Vyvádení majetku v rádech desítek miliard korun pochopitelne nemůze uniknout tehdejsímu ministerstvu financí, BIS ani vláde. Nedeje se vsak vůbec nic !

Zrejme pro získání casu a navození nadeje pro akcionáre k získání alespon nejakých penez je Harvardský průmyslový holding a.s. v roce 1998 ( tedy témer 4 roky po jeho faktickém vykradení ) prodán jedné z Kozeného firem. Kozený platí dvema smenkami v hodnote 10 miliard korun, které nikdy neuhradí.

Teprve v roce 1999 vydává soud na návrh akcionárů rozhodnutí, kde Borise Vostrého odvolává z funkce likvidátora spolecnosti Harvardský průmyslový holding a.s. Vostrý se odvolává a obstrukcemi se docasne udrzí ve funkci. Stihne jeste svolat valnou hromadu a jmenovat nového likvidátora Michala Pacovského , dalsí osobu ve sluzbách harvardské skupiny.

Teprve poté se po slozitých soudních sporech a právních bitvách darí jmenovat likvidátorem osobu bez zjevného napojení na Kozeného skupinu. Následuje definitivní bezradnost a bezmocnost vsech, kterí vlozili do harvardských fondů své peníze. Teprve v roce 2003 byli Kozený s Vostrým oficiálne obvineni z podvodu, aby meli dostatek casu na útek , Kozený na Bahamské ostrovy a Vostrý do stredoamerického Belize. Tunel se uzavrel.

Celkové skody spáchané harvardskou skupinou jdou bezpochyby nad 100 miliard korun, pricemz tuto sumu lze povazovat jeste za velmi strízlivý odhad .

Zdroj: http://www.ko­modity.cz/Ces­ke-tunely-Harvardske-fondy-(BNavratil)-x3064

Další odpovědi
da ny

Jen pro zajímavost ;)

„Pro ODS byl Kožený guru. Klaus dokonce vykřikoval: „Více takových Kožených!““

http://cs-magazin.com/in­dex.php?a=a2005­121018

Pepa25

Uff, CS Magazín a p. Navrátil s teorií židovského původu Koženého fakt nejsou moc rozumné zdroje … Nicméně především není dobré krmit tazatele-trolla s dotazy na všeobecně známé otázky …