Miroslavst

Co to bylo za odměnu-nevíte?

Nevíte co to bylo za odměnu, kterou někdo někomu nabídl za něco. Bohužel protože nevím za to to bylo, píšu jen něco za něco.
Jen vím, že to souviselo s šachovnicí a zrním. Něco jakože na každé políčko šachovnice dát dvojnásobek zrní. Něco jako na druhou. Ale fakt nevím. Víte o tom někdo něco?
Děkuji

Nejlepší odpověď
-

bylo to ve stare Cine. nejaky filosof ci ucenec pomohl cisari dostat zemi z hladomoru a ten se ho zeptal jakou chce odmenu.
no a ten mu odpovedel, ze chce na prvni policko sachovnice jedno zrno, na druhe dvojnasobek atd…
cisar se smal, ale kdyz to spocetl, tak zjistil, ze tolik zrni ani nema…

Další odpovědi
standa

Matematicky je tato úloha o 64.mocnině čísla 2, což představuje čísílko:

18 446 744 07­3 709 600 000

Kdyby každé zrnko vážilo dejme tomu půl gramu (fakt nevím kolik to doopravdy může být), tak by se jednalo cca o 10 bilionů tun zrní.

Pro zajímavost, dle ČSÚ činil celkový objem sklizně základních obilovin v ČR v r.2008 cca 8,5 milionů tun.

Tedy řádově milionkrát méně 🙂