Michal Kole

Co to byli v minulosti „žebračenky“, jak to nazval dr.Axl v jednom z příspěvků ? Jaké měli tehdy výhody a nevýhody

se srovnámím se současnými systémy a metodikami pro dávky pro sociálně slabé ?

Podle mě by dávky pro sociálně slabé nebyli potřeba, pokud by měl zaměstnavatelé povinnost zaměstnat každého a bez vyjímky.

Pak by nemohli být výmluvy typu: „Nikdo mě nechce zaměstnat“.

I když pravda je někde u prostřed.

Každý by nevydržel jak psychicky tak fyzicky otrockou práci na 12tky noční v továrně, kterou by šlo krásně automatizovat.

Odpovědi
Drap

Žebračenka byla v podstatě sociální podpora
Doplňuji:
Axl opět se snaží všem namluvit své vize. Čemu se říkalo žebračenky za první republiky vím od pamětníků.

anonym

Drap zase kecá, jednalo se o registrovanou koncesi na žebrání za 1. republiky na podobné úrovni jako byli registrované prostitutky, které regulérně podnikaly, odváděly daně a chodily na pravidelné lékařské prohlídky.
Na rozdíl od sociální podpory, jíž zajišťuje stát, sem se dá např. přiřadit přidělování trafiky válečným invalidům – odtud úsloví „mít trafiku“ = doživotní živobytí, snadný a jistý výdělek apod.
Pro ty, co nevědí, co je sociální podpora – odkaz níže:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/St%C3%A1t­n%C3%AD_soci%C3%A1ln%C­3%AD_podpora
Dále, viz již opakovaná otázka ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-zebracenka