annas

Co to byla a v které době se objevila tzv. hladová koruna?

Díky. Nevím,kam otázku zařadit.

Nejlepší odpověď
vagra

Měnovou reformu v Československu v roce 1953 připravovali tajně s pomocí Sovětského svazu. Prezident Antonín Zápotocký do poslední chvíle lidí ubezpečoval, že naše naše měna je pevná a žádná měnová reforma nebude. Nakonec ji 30. května 1953 vláda jednomyslně schválila
Reforma, která vešla do dějin jako velká peněžní loupež, udělala ze dne na den z mnoha lidí žebráky . Přišli o všechno.
Západ reagoval na novou Československu měnu i tím, že k nám posílal balónovou poštu a v ní i takzvané hladové koruny.
Vypadaly stejně, jako nové, ale platit se jimi nedalo, protože byly na nich nápisy: "Hladová koruna, dar Sovětského svazu. Je to důkaz vládní bezradnosti a úpadku pětiletky, památka na to, o co vás vláda okradla. Je to výzva k boji, povel, abyste proti slabosti režimu postavili sílu lidu a kladli odpor jako nejlépe můžete. "
Doplňuji:
Rodina si mohla na jednoho člena vyměnit nejvíce třista korun v poměru 5:1, zbytek peněz se měnil v poměru 50:1.

Zdroj: http://liptov­.sme.sk/c/482891­1/hladove-koruny-prileteli-v-balonoch.html#ix­zz1FQbiJFtU