annas

Co symbolizuje adventní věnec se svíčkami a kytička jmelí?

Nemyslím tím 4 týdny do Vánoc, ale obecně.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Počátky tradice strojení věnce sahají do první poloviny 19. století, kdy začátkem adventu 1838 pověsil hamburský teolog Johann Heinrich Wichlern nad dveře svého sirotčince vyřezávaný dřevěný věnec a každý den na něj dal jednu zapálenou svíci. Do pokladničky pod věncem mohli lidé házet peníze pro děti na Vánoce. Tento zvyk se pak rozšířil do dalších krajů Německa a v 30. letech i za německé hranice. Zelené adventní věnce se začaly vyrábět i z větviček jehličnanů.

Zvyk líbat ženy a dívky pod zavěšeným jmelím pochází pravděpodobně z Anglie a k nám se dostal ze sousedního Německa. V Norsku je jmelí symbolem usmíření. Tradice užívání jmelí jako vánoční dekorace k nám přišla z Anglie. Magickou moc mu přisuzovali již naši dávní předkové. Jmelí sloužilo k ochraně proti zlým duchům a k zajištění lásky a plodnosti.

Podle jedné křesťanské legendy rostlo kdysi jmelí jako strom. Z jeho větví prý Josef vyřezal o Vánocích kolébku pro Ježíška. Legenda dále praví, že po třiatřiceti letech tento strom porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Jmelí pak seschlo do malých keříků a stejně jako jsou křesťané živi z Kristova těla, tak i jmelí žije ze živin jiných stromů

podle-http://web.qu­ick.cz/iveta_kul­hava/V_symboly­.htm#Adventní vě­nec

Další odpovědi
vagra

Je třeba ještě odpovědět na otázku, CO symbolizuje adventní věnec.
…Kruhová podoba věnce symbolizuje cestu slunce a zároveň i věčnost. Krátké dny v prosinci před „drsnými“ nocemi jsou nejtmavějšími v roce. Je to čas bludiček, skřítků a bílých paní jejichž návštěva, jak se věřilo, zaručila velkou úrodu pro příští rok. Věnce, které byly v oknech obydlí a dvorců, měli ukázat na cestu těmto bytostem. A od těchto světel až k adventnímu věnci, který ohlašuje blízké narození Krista, je už jen krátká cesta.
Adventní věnec, jak se domníváme, je nejspíš opakování jednoho starého zimního zvyku. Tento zvyk se vrací tak, jako mnoho jiných, zpět ke kouzlu kruhu a stojí jako symbol pro přírodní sílu.
Zelené větve byly v předkřesťanské době přinášeny do domů a chatrčí. Vonící větve jedlí, jak se věřilo, sloužili přátelským lesním duchům jako útočiště a věnce ze slámy měly přinášet požehnání, odrážet zlé duchy.
Proto se také obvazovaly zlatými stuhami, znamením slunce…

Zdroj: zkráceno a upraveno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:W_BCKr9AZ­CoJ:www.kurzy.cz/va­noce/adventni-venec.htm+adven­tn%C3%AD+v%C4%9Bnec&cd=1­1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz