STUDENTKAEVA

Co si vzit sebou do Tater?

Jedu v sobotu do Tater,nikdy jsem tam nebyla a tak nevim co si vzit sebou?!Mate nejake tipy co si sebou vzit?Jake obleceni?Kdesi sem četla že rukavice,mate s nimi zkušenosti popř. nemate nekdo nejaky seznam? Diky moc

  • jedu se sestrou(13)a rodici kteri taky nejsou zadni sportaci,jeste uplne nevime co budeme podnikat,asi spise lehci turistiku obcas nejaky ten nizsi vrchol ☺

Nejlepší odpověď
gecco

A do Tater kam a za jakým účelem?? – budete se čachtat v Bešeňové a nebo podnikat týdenní hřebenový trek a nebo dokonce polezete třeba na Gánok??
___
…„spise lehci turistiku obcas nejaky ten nizsi vrchol“…
To není zrovna ´přesná´ charakteristika…
😉
Podstatné je, jak rychle se dokážete v případě zhoršení počasí dostat do chaty.
Už pokud jde o půldenní výlet (vrchol, hřeben…) jsou nutné kvalitní boty (kotníkové pohorky – ne ´tenisky´), dlouhé kalhoty (spodky nejsou na škodu), triko, košile, teplá mikina, větrovka (pokud možno nepromokavá), čepice (kukla), rukavice. Pokud tohle budete mít v batohu, jste schopni nouzově přečkat i nedlouhou sněhovou vánici (a ta se v Tatrách může z plného slunečna přihnat během půlhodiny – dřív, než si stačíš ´všimnout´), drobné nepohodlí s ´taháním´ baťůžku zato určitě stojí.
Samozřejmostí je vždy nějaká svačina a zásoba vody…
😉

Další odpovědi
Klaproth

Záleží na lokalitě, na způsobu ubytování a na programu. Na procházku kolem Štrbského Plesa rukavic netřeba. Na výlet lanovkou na Solisko také ne. Na paření ve Starém Smokovci nebo v Taranské Lomnici také ne. Na hřebenovku nebo výstup na nějaký štít je zimní výbava nutností i v létě. Pří sestupu z Tériho chaty jsem jednomu Němci v letní sněhová vánici možná zachránil život tím, že jsem mu daroval náhradní fusekle, aby si je dal na ruce místo rukavic. Jinak by se po skobách dolů sám nedostal.

da ny

Eura, Tatranky, pohorky nebo boty vhodné na pěší turistiku
Dobrý ochranný krém s UV filtrem, sluneční brýle. Plavky – pokud plavete a je v hotelu či okolí bazén.
Oblečení podle vašeho programu (počítat i s chladnějším a větrným počasím).

anonym

Baranicu,vkusné boty,nůž na obranu před medvědem a tatranky.

Hlada

isteron: Nestraš. Otázka není hloupá, aby bylo nutné na ni odpovídat ironicky.
Všechny značené cesty i nad 2000 m jsou volně přístupné bez horského vůdce. Je to jen trochu náročnější chodecký terén, na každém nebezpečnějším úseku jsou řetězy. Značení je vynikající, k orientaci stačí papírová mapa. Na turistiku není potřeba žádné zvláštní horské pojištění. Zásadní jsou pohorky, náhradní teplé oblečení a ochrana proti dešti.

isteron

Ešte pokiaľ idete na hrebeňovku od 1500 m vyššie, tak aj horského vodcu, nabitý mobil s nainštalovaným číslom na Horskú záchrannú službu, so zabudovanou aplikáciou GPS, baterku, a so zaplateným horským poistením. Lebo privolaná helikoptéra bude potrebovať ten let a záchrannú akciu zaplatiť.