Klára K.

Co si pomyslíte o takovéto situaci, kdy dítě musí uklízet po nezodpovědném kuřákovi?

Abych to vysvětlila, dnes po cestě ze školy jsem čekala na zastávce autobusů, a kousek dál stál nějaký kuřák. Když přijel autobus, kterým jsem neměla jet, tak svoji, ještě doutnající, cigaretu hodil do trávy. A já na to koukala, chvíli se rozmýšlela, jestli to mám udělat nebo ne, ale nakonec jsem to udělala, sehla jsem se a před zraky všech jsem cigaretu odnesla do koše. Ruka mi od ní smrdí trochu ještě teď. Co by jste udělali, kdybyste viděli něco takového, z pozice pozorovatele?
Doplňuji:
Nemůžu spasit svět, ano, to vím, ale udělala jsem to hlavně proto, že tam bylo plno lidí, kteří mě viděli, tak aby si uvědomili, jak na tom lidstvo je, že i děti jsou mnohdy rozumnější než někteří dospělí…
Tak by mne jen zajímalo, jestli by to takhle vyšlo? Mohla by to být „poslední kapka“ pro některé,že by si konečně něco řekli atd. Není to totiž poprvé, co sbírám odpadky po ostatních, byla jsem i hromadně se školou (nasbírala jsem se svou skupinkou nejvíc- dvacet osm kilo odpadu) ale občas sbírám i v parku u nás plechovky a papíry, obaly od brambůrků a nanuků,… vždy si dávám záležet, aby to někdo viděl. Je to jakoby takový pokus. Tak bych chtěla vědět, jestli je mé myšlení správné, nebo jsem jen naivní, když si myslím, že dítě sbírající samo od sebe odpadky po jiných, není známka dobré společnosti?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Dítě „musí“ uklízet? Nemusí, uklidila si ho dobrovolně:-))

Doplňuji:
Sambo já jsem také nekuřák, ale radit dítěti, aby oslovilo cizího muže, no nevím, zda je to dobrý nápad.

Další odpovědi
petra15

Klárko, velmi schvaluji tvuj zásluzný cin a tvé myslení je samozrejme správné, delás to dobre a jsi na dobré ceste. A není na tom vubec nic spatného. A vís co si muzes nekdy tímto vyslouzit? 1000,–€ za to dostala holka na nádrazí, byla to taková akce, slo o to, kdo to uklidí, lidé chodili jen kolem …jak to tak bývá, az pak jedna ten odpadek uklidila, a najednou zacalo celé nádrazí tleskat…rozsvítily se reflektory…a bylo gratulováno…A tak bych ti — a vsichni rozumní zde taky ---takový úspech taky prála:D

anonym

Jsem kuřák – a vajgly po sobě důsledně uklízím.
Na druhou stranu už vím, že nejsem schopen (a ani ochoten) ´spasit celý svět´, takže po jiných neuklízím.
Toho, že někdo nedopalek odhodil, bych si – zřejmě, ani nevšiml.
To, že ty jej uklízíš (po někom), bych možná zaznamenal – jako kuriozitu.
___
…„Ruka mi od ní smrdí trochu ještě teď“… – tu ruku si pořádně umej…
😉

badisko

Neudelal bych nic …:D co chces slyset… ze jsi spasila svet uklidem jednoho vajgla?…
Take kourim a vajgla bych klido hodil do travy …kourim kvalitni cerny tabak ..bez filtru a takovej vajgl se pri prvnim desti rozlozi …
A ty neres kraviny …je to spis k placi nez k smichu …urcite bych si pral sahat na ciziho vajgla bohove vedi …zda ten borec nebyl nemocnej …

anonym

To tě obdivuju, já bych toho schopná nebyla a ještě kdyby se stalo, že bude kouřit tam, kde stojím, vyjela bych po něm, no vidíš, ještě se najdou i takový, co ti i vynadaj, těch si vůbec nevšímej, nestojí ti za to. Příště bych ho radši oslovila, jestli neví, kde je místo po kuřáky, na zastávce autobusu to rozhodně není! Já jsem hrdá na to, že už nekouřím. Z pozice pozorovatele bych napnutě čekala, jestli nebude po tobě štěkat a pustila bych se do něj taky.
Doplňuji:
zzzzz
Proč ne? Vycházím z toho, že je to jen kuřák, ne masový vrah, navíc, není tam přece snad sama. Vajgly se nezahazují na zem, na autobusáku se nehulí vůbec.

huxa

A co je na tom tak špatného, že odhodil zbytek cigarety? co je vlastně cigareta? Tabák, papír a v kvalitních bavlna, jinak celulóza. Rozloží se do dvou let, ovšem do měsíce (pokud několikrát zapršelo) už nepoznáš, že tam byl.

Tak mi nadával soused, že odštěpky plevelu, který seču, létají na jeho čerstvě zasetý trávník, přičemž trávník bude určitě jen rád za trochu hnojiva…

Alesh

No, tak jsme se pochlubili, že? 🙂 Ale tak stačilo to cigáro zašlápnout a nesahat na něj. Že spousta kuřáků (neříkám všechny) je banda bezohledných kret*nů, na tom nic nemění.

Ameliee

Myslím, že je to dobrý nápad a že by si tvého uklízení mohl někdo všimnout. Ale já jsem na to asi moc sobecká… Jo, taky jsem byla na uklízecích akcích, a protože přírodu ráda mám, tak čas od času něco seberu, ale abych to dělala každý den – tolik toho po ostatních napravovat nechci.

Dochy

Seš naivní, ale krásně naivní. Držím palce. Také občas přemýšlím co by se s tím dalo dělat. I když ulice vypadá celkem uklizeně, stejně u kraje chodníku je pruh vajglů. Ti co tvrdí že se vajgl rozloží. Jo rozloží. možná i do těch dvou let. Ale ty dva roky by ukazoval že tudy prošli takylidé. A ve městě na ulici? Tam vydrží půl roku k nejbližšímu úklidu ulic. A možná i potom, pokud to kartáč z toho kouta nesebere…

bolak

Hele, za tohle se ti ten člověk akorát vysměje. Kdyby mu nebylo jedno kde to cigáro skončí, tak by ho hodil do koše sám, ale jemu to evidentně jedno je. Navíc teď si může říct: „proč bych se s tím nosil do koše, když to po mně nějakej ňouma uklidí“…

Já osobně, kdyby mi opravdu záleželo na tom abych ho „spasil“, tak bych si taky zapálil, a ve chvíli kdyby vajgl odhodil na zem, bych mu ten svůj cvrnknul na boty, případně na bundu, a dělal jako by nic, stejně jako on, když je to teda normální. To je podle mě jedinej způsob jak ho donutit se nad sebou zamyslet.
Doplňuji:
A nebo víš co bys mohla udělat? Kup si normálně izolepu, a obcházej ty prosklený zastávky, a když najdeš nějakou plechovku nebo papírek vod nanuku, tak tyhle odpadky sesbírej a lep je na sklo tý boudy, aby to alespoň všichni viděli, co se kolem válí, když to nehoděj do koše. Aby to měli pěkně na očích.

melanie

Já bych (s prominutím) takový sajrajt do ruky ani nevzala. Prostě bych ho tam nechala. Ale to, co popisuješ je třeba úklid moravského krasu, na kterém jsem já jako dítě nedávno byla. Prostě že děti uklízí po dospělých. To máme pěkný příklad. A pak někdo řekne, jak jsou všecky děcka nevychovaný atd.

Kelt

Nikdo tě k tomu nenutil, abys to dělala, tak tady nečekej, že to někdo schválí. Nevypadá to samozřejmě pěkně, když někdo odhodí odpadek nebo vajgla mimo. Já kuřák nejsem, také se mi to nelíbí, ale když se chceš v tomto angažovat, tak jsou určitě nějaké kroužky oddíly, třeba junácké a takovou akci můžete dělat veřejně. Dneska je všude spousta zbytečných bilbordů, ale když nějaký oddíl posbírá někde odpady, vajgly a pak to dá někde na veřejné prostranství, například na nástěnku ve smyslu. Dne toho a toho udělal oddíl Brouků úklid papírů a cigaretových nedopalků. V ulicích Horní a Stará jsme nasbírali 5 kg papíru a 2 bedny nedopalků.

arygnoc

Klára, po doplnení:

to máte ťažké, niektorí ľudia sú skutočne bordelári nie iba doma, ale aj na ulici, je to proste výchovou.

nejaký vzor možno zaberie, možno nezaberie.
svojim činom ste možno niekoho iniciovali k zamysleniu, niekoho iného ste uistila svojim podivínstvom.

je dobré byť samým sebou – a preto nehaňte IBA fajčiarov, veď keď je človek prasa, je tak bez ohľadu vieru, hmotnosť, farbu vlasov či postoj k fajčeniu, kojeniu a pravdepodobnosti výskytu mimozemšťanov.

proste nežijeme v dobrej spoločnosti.

arygnoc

zhruba to isté, ako keď ja, len tak si pofajčievajúc, po lese zbieram igelitky, plechovky a iný bordel.

PS: v lese fajčím, aby som sa neotrávil kyslíkom.
v meste toľko nemusím, chodia tu autíčka, ktoré aj fanatickým nefajčiarom pekne podávajú rakovinku a tie svinčíky, ktoré my fajčiari vykašleme pri svojej ranej konverzácii s umývadlom (wc).

aj tí dospelí kedysi boli deťmi – a zasa vychovávajú iba deti, bohužiaľ ku obrazu svojmu. no, každý je blbec nejak inak.

badisko

Teda …to jsi rekl mooooc krasne a vystizne …

badisko

WOW .....samba ma novej vzor …