Avatar uživatele
annas

Co si myslíte o velkých písmenech? Řekněte to ÚJČAV Praha!

Ústav pro jazyk český AV ČR dostal grant na výzkum v oblasti velkých písmen, jehož řešitelkou je PhDr. Ivana Svobodová. V rámci výzkumu ÚJČ připravil jednoduchý dotazník, který má odhalit, jak se k této problematice staví lid obecný. Třeba pomůžete úpravě Pravidel.

Dotazník je anonymní, byl zveřejněný 5. 2. 2012 na stránce O češtině.

Jinak dotazník najdete

http://www.uj­c.cas.cz/jazy­kova-poradna/dotaz­nik.html

Doplňuji:
Názor na psaní velkých písmen může vyjádřit kdokoliv – kolonka Ostatní. Dotazník jsem objevila náhodou, včera vyplnila a odeslala. Chtěla jsem, aby i ti, kteří na dotazník nenarazili, přispěli k úpravě pravidel.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 12Pro koho je otázka zajímavá? quentos, vagra, aramah, kapka, iceT, dědapetr, Drap, Lucijej, redy, štamgast, anonym, zjentek před 4401 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Test jsem měl bez chyby, na pravidlech bych neměnil nic – na ta stávající jsem si zvykl, změny by způsobily jedině zmatky. Některé varianty navrhovaných změny přímo bijí do očí.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
štamgast

Tak jsem ten dotazník konečně dodělal. ÚJČAV má asi slabý hosting nebo dotazník vyplňovalo mnoho lidí zároveň. A nějaké změny bych provedl…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
lukas.zmizik

Já si o velkých písmenech myslím, že se hůře čtou a paradoxně nevím proč, se užívají k nadpisům a názvům, upozorněním, kterých bychom si měli všimnout.

Zároveň by se docela hodily na dopravních značkách – návěstích a směrových tabulích. Na západě už na to dávno přišli.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Myslím, že je dobré se k takovéto věci připojit, zvláště pokud to pomůže.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Prošel jsem dotazník a souhlasím s quentosem, včetně reakcí v diskuzi.
Co mne jen zarazilo, je vyplnění oborů zcela v závěru, kde je jasně patrné, že dotazník je určen pro bohemisty, redaktory a další odborné profese. Tzn., že subjektivní dikce „pro lid obecný“, je poněkud zavádějící a dezinterpretující.
Takže mi jaksi uniká souvislost se zdejší laickou komunitou, kde je jediný emeritní bohemista, který už dotazník (měsíc starý), dávno vyplnil.
ÚJČAV má vlastní adresář respondentů a o Odpovědích.cz není v zadání ani slovo.
(Nebo to má tazatel jako privátní vedlejšák z fondu grantu?)
Doplněna:
ad annas, v závěru je 8 různých jazykových profesí a jako poslední je sice Ostatní (jenže v prováděcím komentáři upřesněno, jako „ostatní jazykové profese ve výčtu neuvedené“). Stejně tak v seznamu a okruhu respondentů odborné veřejnosti, pro něž byl dotazník speciálně vypracován.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Quentosi, zcela s Vámi souhlasím. Psaní některých vícemístních názvů vypadá strašně a nemá žádnou logiku. Jsem zvědavá, zda se některé změny promítnou v připravovaných pravidlech.

před 4402 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

Díky. Pokud je řeč o „navrhovaném“ psaní víceslovných názvů, ano, taky se mi zdálo, že logiku postrádá. Zdá se mi – a doufám, že to není profesionální deformace – jako by se v některých případech inspirovali psaním velkých písmen v angličtině (které je oproti češtině vyloženě primitivní – píše v názvech všechna písmena velká kromě předložek a členů); jako by snad sami neviděli, že češtině by tato pravidla nesvědčila ani v nejmenším…

před 4402 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Co jsem to udělala, že se text objevil 2×!!! Angličtinu neumím, takže nedovedu porovnat. I když některé vazby převzaté z angličtiny mě štvou – třeba příslovce na konci věty, nebo tvar „je to o počasí“, nikoliv „kvůli počasí“.

před 4402 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

ač anglista, taky mě to štve, ovšem méně než zahlcování germanizmy, kterému jsme museli čelit předtím…

před 4402 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Je to pravda. Němčina ovlivnila víc češtinu v minulosti, nejen v odborných názvech, ale i v běžném vyjadřování.

před 4402 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Quentosi, zcela s Vámi souhlasím. Psaní některých vícemístních názvů vypadá strašně a nemá žádnou logiku. Jsem zvědavá, zda se některé změny promítnou v připravovaných pravidlech.

před 4402 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek