Marsyas

Co si myslíte o Velké Pardubické?

Má cenu mrzačit tak krásná a důstojná zvířata jen pro zábavu?

Nejlepší odpověď
anonym

je to krásný sport,o žádném mrzačení nic nevím,koně jsou chování k práci a na závody,nedají se dát do obýváku na mazlení,to by jsme mohli protestovat proti zabíjení kuřat,ty jsou taky roztomilá,nebo litovat krávy,a co teprve prasata,neříkám že se mi líbí mučení zvířat,ale závody nejsou mučením,týráním,ani ponižováním,každý kůn má svého veterináře,per­fektní vyváženou stravu a je o ně nejlíp postaráno,takový kůn stojí statisíce a taky se tak k nim chovají,vy sám doma byste těžko závodnímu koni mohl dopřát to co dostává, navíc když je kůn nečinný vede to k jeho nemocem,potřebuje pohyb
Doplňuji:
ještě dodatekvíte co je při závodě pro koně největším utrpením,není to rychlý běh,nebo jak si mylně někteří myslí skoky přes překážky,ten kdo zná koně ví že to je jejich láska při běhu se kůn cítí volný a nikdy by jezdce kterému stoprocentně nevěříl,nebo kdyby ho týral na své záda nevzal,shodil by ho,nejel sním,kůn musí mít svého pána rád a nejtěžší pro koně je zvonec to jediné mu vdí,když stojí v boxech azačne řinčet aby vyběhl

Další odpovědi
kapka

Souhlasím s Burakem. To Bigbít – koníci, si většinou užívají zaslouženého důchodu. Nemám žádné informace o tom, že by je jejich majitelé drželi jen jako nějaké stroje na vydělávání peněz, jak tomu bohužel bývá u dostihových chrtů v zahraničí, kteří se po kariéře dostanou buď do adopce do rodin nebo je čeká smrt. U dostihových koní jsem o ničem podobném neslyšela.
Vítěz Velké Pardubické většinou dožije v klidu a slávě.
Chápu, že překážkové dostihy vyvolávají spoustu emocí, já ji sleduji, všechny pády, kde vidím, že je opravdu zle, obrečím. /Mám koně ráda, jezdím od mala/ Ale kvůli tomu bych překážkové dostihy nerušila.
Koně se nedají dělat bez lásky k nim a nikdo je neposílá do dostihu s tím, že jdou na smrt.
A taky si myslím, že v historii se děly s koňmi jiná daleko horší zvěrstva, koně válčili, velmi těžce pracovali /i v podzemí v dolech/. Ten luxus, jaký většinou zažívají v 21.století, nikdy neměli.
Troufám si tvrdit, že to takto cítí většina koňáků a lidé, kteří by nejraději dostihy zakázali, jsou většinou laici, kteří o koních nic moc nevědí.

Michal Kole

Závod ještě jo, ale nutit koně k vysokým výkonům tvrdým tréninkem, drezurou se mi nelíbí.

dagry

Myslíš, že jenom ve Velké se mrzačí zvířata? Já jsem nedávno viděla psa, který si zlomil nohu při courssingu a tu nohu mu chtěli uřezat. Nestalo se tak, protože majitelka to nedovolila, ale ten chrt chodí pouze o 3 nohách a lepší to nebude.
A na toto téma jsme tu diskutovali dnes v noci, tak se podívej.

bigbít

třeba i takový parkour mi přijde, že je to jak v cirkuse, který celkem odsuzuji…být to naopak…tak ta myšlenka této zábavy rychle přejde…

Burak : Ale strašně rychle si odrovnají klouby apod. a pak s nima dělají co až jim vyhrají všechny ty ceny, které chtěli lidé? Až bude kůň naodpis?

Lidé by taky potřebovali pohyb, tak je ustájíme a vyjedeme si na nich Velkou Pardubickou, budeme je dobře a vyváženě živit a postaráme se o ně i v důchodu…to bych chtěla vidět, jak by se na to lidé tvářili…myslím si, že by to hned bylo týrání že? Nehumánní? Ale otravovat takto zvířata je oukej? Dřív se bez nás také obešli, žili si divoce a jak si jich lidé všimli tak ze všeho nejdřív je napadlo si je podrobit místo aby je nechali na pokoji…

mojitek

Diskuze na toto tema :
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/velka-pardubicka

cirkusy,korida,psí/ko­houti atd zapasy,dostihy-specielne V.Pardubicka je jedno a to same. Zvracene zneuzivani zvirat pro pobaveni urcite skupiny lidi ""milovniku zvirat"".

lejla37

mě se líbí a o mrzačení nic nevím kdyby ten kun nechtel tak proste nebezí

anonym

Bigbít ze skošenosti vím že ani pak toho koně neodepíší,je bud darován do různých center pro pohybově postižené,nebo jinak využit,určitě nevemou pistoli a neutrtí ho

bigbít

Zkrátka dokud vydělává peníze na dostizích tak o něj stojí, pak ho odsunou k někomu, kde dále kontrolují, jestli se mu vede tak dobře? Nesnižují se pak ty dobré podmínky? Předpokládám, že taková centra pro postižené si dále nemohou dovolit takový luxus jako majitelé stájí s koňma pro dostihy…no nic můj názor je znám, mimochodem vím, že by kůň jen tak někoho neshodil, pokud nemá vážný důvod to udělat a zachází se s ním dobře, když už jsou zvířata ochočená a je o ně alespoň tedy postaráno, tak jsou to věrní společníci, na druhou stranu lidé už tak věrní nejsou, dostihy jsou o penězích a cenách a zábavě lidí, jenomže bez koní by Velká Pardubická nebyla, takže potřebují někoho pod své pozadí, aby to za ně do cíle uběhl…co takhle běžet to sami..hm? Lidé by si na vás sázeli, co?

kapka

Bigbít, nezlobte se, ale jsem přesvědčená, že vůbec nevíte, o čem mluvíte. Koně znáte jen zběžně z náhodných setkání a nejezdíte. Že mám pravdu? Z textu to jasně vyplývá.

Můžeme seriozně polemizovat tedy jen o tom,zda je správné, že člověk začal na koních vůbec jezdit. Možná máte pravdu, že by zvířatům bylo dobře i bez lidí. To nepochybně.
Jenže člověk se tu prostě najednou vyskytl a kůň mu sloužil tisíce let pouze jako zdroj potravy. Zde byste vývoj zarazila nebo jak to mám chápat?
Jestli je to tak, pak Váš názor respektuji, i když nesdílím.
Nebo byste pravěkým lidem doporučila ta krásná zvířata ani nejíst a nechat je prostě být? A co ostatní zvířata, ty byste jim jíst dovolila?
Není nakonec dobře, že člověk zjistil, že kůň není jen žrádlo, ale i pomocník a přítel a postupem času mu začal věnovat více a více péče?
Dostihy podle mě začal člověk provozovat od chvíle, kdy si osedlal prvního koně, s tím nic neuděláme. Postupně přibyly další jezdecké nebo vozatajské sporty, samozřejmě vedle pracovního využití koní, které dnes už ztrácí ve valné většině význam.
Zůstává většinou ten sport. Co byste navrhovala? Přestat s koňmi sportovat? Co pak s nimi? Na jatka? Vypustit do volné přírody? Pak neznáte problematiku mustangů /zdivočelých koní/ v USA. Já ano. Někteří žijí volně, ale mnoho jich živoří v jakýchsi koncentračních táborech, mám o tom na videu dokument. Tomu říkám týrání, ne dostihům nebo jiným koňským sportům.
Znám

mojitek

…takze pokud by VÁM uz nebyly uzitecni,tak co s nima ???
Mimoto mícháte sem praveke lidi ,kteri si jaksi nemohli zajit do bufáče na burta-oni lovili aby neumreli hlady,a to je dost podstatny rozdil…
Mit nekoho rad (i zvire)znamena zajimat se o jeho skutecne potreby,a kone absolutne nezajima jestli vyhraje nejaky zavod a uz vubec nechce rizkovat skakani pres nejake lidmi vytvorene umele nebezpecne prekazky.
Jo,jinak mate pravdu v tom,ze clovek chova kone -protoze mu slouzi-.Prominte,ale tohle neni zadna laska

kapka

Pravěké lidi sem míchám jen z toho důvodu, abych ukázala, jak dlouhá je historie soužití lidí a koní. Využívání koní k jízdě má tisíciletou historii. A pravděpodobně lidé na koních už od počátků závodili, kdo bude někde první, protože člověk je tvor soutěživý. Kdyby nepřišel na to, že je kůň vhodný i na jiné věci, než k jídlu, tak by nám dodnes sloužil pouze za potravu, stejně jako spousta jiných zvířat. A to by byla podle mě škoda. Jen to jsem tím chtěla říct.
Co s koňmi, pokud by už nebyli užiteční, jak Vy říkáte, na to se ptám já Vás a všech, co tedy tak děsně odsuzují dostihy, parkur a asi celkově jízdu na koni. Máte nějaký nápad? Prostě mi připadá ta Vaše kritika nedomyšlená, bez návrhu, jak by to tedy bylo lepší.

Jinak chci ještě říci, že zrovna dostihy nejsou mojí prioritou, co se činností s koňmi týče. Ale přitom respektuji, že jsou lidé, kteří jim obětují celý svůj život a baví je to.
Je spousta dalších činností, co se dají s koňmi dělat, většinou ale stejně vždy skončíme u nějakého typu ježdění nebo vozatajství.
Záleží na konkrétním přístupu ke koni, ale všeobecně nošení jezdce pro koně žádné utrpení není a mezi jezdcem /ošetřovatelem/ a koněm bývá moc hezký vztah. To se ale těžko vysvětluje někomu, kdo se u koní nepohybuje.
Ale pokud máte dojem, že všichni koňáci jsou bezcitní znásilňovači koňských duší a koně pouze využívají k nějaké své zvrácené úchylce někomu přikazovat, jestli má běžet doleva nebo doprava, pak je diskuse zbytečná, nechám Vás klidně při tom. 🙂

kapka

Znám osobně majitelku dostihových koní. Ti kteří už neběhají tráví celé dny na obrovské pastvině ve společnosti dalších koní a jezdí jen občas na vyjížďky. Ti, kteří jsou v tréninku, jsou střídavě na této pastvině a střídavě jsou ustájeni na závodišti, kde trénují. Majitelka je úplně normální paní, která koně miluje a dopřává jim co nejlepší péči. Nejsou to žádní slavní koně, prostě obyčejní dostiháci.