Rico

Co si myslíte o státní maturitě?

Mě státní maturita čeká příští rok,ale už od prázdnin se na ní připravuji aby mi nezkazila plány vystudovat vysokou školu.
Doplňuji:
Miroslavst: vadí mi na té státní maturitě to že mám stejné příklady jako gympláci,přitom jak se může srovnávat gymnázium s elektrotechnickou školou? mezi těmito školy je velký rozdíl, to co nás naučí v matice učitel je nic oproti tomu co naučí učitel v matice na gymnáziu

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Jsem již ve věkové kategorii, kdy je mi nějaká st. maturita ukradená a tak to vůbec neřeším, ale možná jsem to pochopil špatně ze sdělovacích prostředků, ale o co vlastně zde jde?
Že budou všude stejné? A probůh o co tedy jde?
Že se bude maturovat všude stejně, stejné příklady? A co je na tom špatného?
Nebo chcete říct, že dřív co vás učitel naučil, z toho vás také poté zkoušel a to co nenaučil, prostě nezkoušel? Takže vlastně pokud to byl „hodný“ učitel, byla i maturita procházka růžovým sadem? A nyní bude muset maturant vědět něco víc?
Prostě buď umíš a maturitu uděláš nebo neumíš a poté nemáš právo na maturitní vysvědčení.
Co je tedy na tom špatného?
Doplňuji:
Rico nezlob se na mě, ale odpovím ti takto. Je to sice hrušky s jablkama, ale budiž.
Jsou různé autoškoly. Jsou různí učitelé. Učíš se testy a učitel ti to vysvětluje, některý velmi dobře a chce, abys vše uměl, jiný na to kašle a co se naučíš, to umíš. U jízd je to samé. Já pamatuji, že jsem požádal učitele, aby mě vzal do kopce a naučil rozjíždět s ruční brzdou. Jeho odpověď-to se naučíš. Druhý učitel při dalších jízdách mě vzal do toho kopce a řekl co a jak. Mohl bys za mnou stát a ani se tě nedotknu při rozjíždění.
Tak a teď k věci: A dělám snad závěrečný testy jiné u té autoškoly kde na to kašlou než u té, kde to opravdu učí?
Nedělám a musím to umět. Takže pokud víš, že na této škole se neučí tolik matematika, musíš se prostě naučit sám.
Jde o tvoje vzdělání a maturita jako taková tě opravňuje k zaměstnání na vyšší úrovni. Nebo myslíš, že budeš dělat jen ekonoma v JZD a ne (teď nevím) ve velkém závodě? Houby. Máš maturitu a můžeš dělat vše, kde chtějí maturitu a nikdo se neptá jestli v hotelovce, zemědělce, gymnáziu.
Já taky mám řidičák a můžu jezdit všude a protože ty se neumíš (obrazně) rozjíždět do kopce, tak nesmíš jezdit na hory. hold proto, že jsi dělal školu v horší autoškole.

Další odpovědi
kapka

Reakce na doplnění: Proto je lehčí a těžší verze. Gympláci si spíše zvolí tu těžší, aby pak měli větší šanci se dostat na kteroukoli vysokou.
Vy si můžete zvolit lehčí verzi a tu by měl zvládat opravdu každý středoškolák. Dívala jsem se třeba na otázky lehčí verze z češtiny a není to nic tak obtížného.
Zkusit si to můžete zde
http://www.no­vamaturita.cz/i­lustracni-testy-a-zadani-1404033125.html

Bunnik

Státní maturita čeká letos mou mladší sestru. Krapet vyšiluje, protože o tom ve škole nepodávají dost informací, co si nenajde sama, to neví… a taky už se učí, což je u ní skoro až překvapivé.

Já si myslím, že státní maturity se postupem časem zaběhnou, vyladěj se nedostatky a hotovec. Při změně každý remcá…

verka

Já jenom lituju těch milionů, co to zase bude stát.

Michal Kole

Já jsem pro státní maturitu i když už se mě to netýká.

Ale trochu bych to upravil, protože je nesmysl porovnávat gympl se zemedělkou.

Třeba na jazykovém gymplu se asi třeba jazyky budou učit podrobněji když na to mají víc hodin než třeba na té zemědělce, kde jsou tři hodiny.

Takže ať jde porovnat zemědělka-zemědělka
ekonomka s ekonomkou a né gyml a a hotelovka

Zdroj: www.novamaturita.cz

anonym

pokud by státní maturita byla již vyřešená a nebyl to jen další pokus tak bych sní i souhlasila

GM

Promiňte, ale nechápu, proč pořád vláda a veřejnost řeší státní maturity. Před nějakou dobou byla státní maturita běžná věc, všem studentům se měřilo stejně. Stalo se někomu něco? Nestalo. Když jste se učil, maturitu jste udělal, když jste se celé studium flákal, dělal jste ji v náhradním termínu. Téhle hysterii kolem maturit, která trvá už dost dlouho, opravdu nerozumím.

kvikal

Já bych proti nim nic nemela jenže od prváku se připravuju na dva druhy maturit a pořád vlastně nevím z čeho budu maturovat a tak. Prostě mi to plete „šišku“ a to mě rozčiluje.

blesk26

Maturitu mám už také za sebou a co řeknu zní možná drsně, ale tak to po pár letech od maturity vidím.

Maturita jako taková má představovat jakési osvědčení člověka, že zná základy literatury, zná pravopis, hovoří cizím jazykem a pak také rozumí své specializaci (ekonomie a účto na Obchodních akademiích, Obecnější rozhled na gymplech, Elektrotechnika na elektrotechnických školách atd.).

Protože je maturita takto branou zkouškou, je myslím důležité, aby bylo možné říci, že ten člověk složil stejnou zkoušku jako ten druhý a tedy jejich znalosti jsou podobné. Dnes se Vás na výsledky maturity nikdo neptá, protože všichni vědí, že je to zkouška o ničem. Pokud jste chodili na odbornou technickou školu, zřejmě vaše zkouška z angličtiny nebyla srovnatelná s tou, kterou měli na gymnáziu nebo na obchodce. Zkrátka má moje maturita z Obchodní akademie stejnou váhu, jako maturita člověka, který do chodil školy naproti přes ulici – na učňák s maturitou, o kterém všichni vědí, že to se školou nemá mnoho společného. Ovšem stejně tak se může cítit člověk z gymplu vůči mě. A to je k ničemu.

Proto si myslím, že státní maturita je krok kupředu, maturita jako zkouška získá opět nějakou váhu.

Sám si pamatuji jaké výlevy mé spolužačky měly, když se mluvilo o tom, že budeme mít státní maturitu už my (2 roky nazpátek). Že prý nevíme dopředu z čeho to bude. Tak snad proboha probíraná látka na škole má odpovídat nějakému standardu a stejně se většina školáků učí na maturitu až o svaťáku z okopírovaných materiálů, takže to zas tak hrozná věc není.

Chápu, že teď se Vám maturita zdá jako šílená věc, ale na VŠ poznáte, že takovou maturitu budete skládat každého půl roku a při pohledu zpět na maturitu a na ty nervy u ní, se zasmějete :)