Mirdas

Co si myslíte o rčení " na každém šprochu, pravdy trochu "?

Mne to osobně připadá tak hrozně hloupé, neboť se tím ohánějí hlavně věrně závislí čtenáři bulvárního tisku.

Nejlepší odpověď
annas

Staré pořekadlo, jehož základem je slovo šproch. Je již uvedené se Staročeském slovníku a bylo přejato z z německého nářečního Sproch ve významu " průpověď, promluva, žert, úšklebek , později i pomluva". Exstiovali tzv. šproché(ý)ři, „obor šprochéřství“ – žertovalo se o různých jevech = žertéři.

Příkladem původního význanu jsou „Vajovské šprochy od Jošta z Rožmberka (16. st.), jimiž duchaplně napomínal krále Ferdinanda. “

Dnes se stále objevují šprochy v původním významu = aforismy jako stručné vtipné výroky, které využívají ironie. Mám ráda aforismy např. PhDr. J. Sobotky. Uvedu ten, který se vztahuje k tématu.

„Při příležitosti 50. výročí vzniku našich novin vydáme zvláštní číslo. Bude obsahovat pouze pravdu. “

Takže je to šproch, jemuž se dá věřit? Je v něm pravda, i když podaná s ironií? Vždyť v bulvárním tisku se objevují zaručené subjektivní pravdy, bohužel pravdy „ořezané“, zkreslené.

Dnes se šproch stal většinou pomluvou. Ta se šíří velmi rychle, zkresluje, ale j pro mnohé je to zaručená informace … Pravda je např. to, ,že existuje osoba xxx a že natáčela film… k tomu se dodá něco navíc a „šproch“ jako pomluva se šíří .. Bohužel, přece Blesk a jedna paní povídaly… .

Další odpovědi
Drap

Hloupé to možná je, ale dost často to tak v životě bývá.

marci1

Těžko říci. Někdy má „šproch“ reálný základ, ale hlavně v bulváru určitě nemá. 🙂

setapouch

I na tomto šprochu bude pravdy trochu.