Kepler

Co si myslíte o pragocentrismu?

Mně osobně vadí povýšenost pražáků, ti, co se přistěhují za prací jsou označováni jako „náplava“. V Praze je nejnižší nezaměstnanost v republice a zároveň jsou tam o hodně vyšší platy. Až tak je nezajímají problémy jiných regionů. Podle nového rozdělení krajů, některé ty tradičně moravské okresy najednou spadají do krajů českých…

Nejlepší odpověď
ratava

Možná je v Praze nejnižší nezaměstnanost (dle statistik?), ale stejně tak dobře se málokde najde tolik lidí bez práce, jako právě v Praze. On ten počet obyvatel toho města dělá s čísly své…

Bylo by mi překvapením, kdyby obyčejný „Pražák“ mohl za rozdělování a přeřazování krajů. On má právě dost svých problémů, že ho něco takového běžně nezaměstnává… Ne každý se má v Praze tak, jak ukazují statistiky. Na průměrný plat tu dosáhne stejný počet lidí jako v Brně, Chebu, Liberci…na jejich… Všude jsou profese, co prům. plat zvyšují…

Nevím, jestli bydlet v Praze je takové terno, že je co závidět. Má své pro i proti, stejně jako město, ve kterém žijete vy. Lhostejnost k jiným krajům je stejná, jako u obyvatel odkudkoliv jinud, nepřijde mi, že by se někdo z olomouckého kraje staral o ten plzeňský mnohem víc (nemá-li to v popisu práce).

Aplikovat žádnou, nebo minimální zkušenost na celek je trochu podpohledné. Nebo nevím, kolik z toho nadmilionu obyvatel vás přivádí k přímé souvislosti k pragocentrismu… všude je něco, jen ta Praha je více na očích. Kdyby hl. m. byl třeba Janov, byl by to jeho „úděl“… otázka by se potom točila okolo janocentrismu, i když by s ním mělo těch pár obyvatel pramálo společného…

Další odpovědi
annas

Zkuste se podívat do archivu, najdete podboné otázky na téma Pražané x Moravané apod.

Proč moravské okresy spadají do krajů českých?

"Současné dělení země na kraje nerespektuje historické hranice Čech, Moravy a Českého Slezska. Což způsobuje problémy v lokalizaci míst, protože například kraj Vysočina je téměř v polovině rozdělen historickou hranicí Čech a Moravy.

Důvodem, proč kraje tyto hranice nerespektují je především jejich nelogičnost vůči infrastruktuře a rázu krajiny. Jako dobrý příklad lze uvést moravské enklávy ve Slezsku."
http://vlast.cz/his­toricke-zeme-a-kraje/

Pragocentrismus – beru jako soustředění politických a jiných centrálních orgánů či státní moci atd.

Praha je centrem státu, má nejvíce kulturních památek, byla sídlem králů. . To je pravda – největší město, hlavní město ČR, takže mělo vždy určité výsady …

Brňané závidí Pražanům, protože Brno se kdysi nazývalo předměstím Vídně.

V jiném slova smyslu je tzv. pragocentrismus negativní pojem. Týká se lidí, kteří bydlí jinde a závidí Pražanům např. snáz získat zaměstnání., vyšší platy, atd. Ale všude je chleba o dvou kůrkách ..Ti, kteří závidí, považují Prahu za „ráj na zemi“.

Ale možná je to i naopak, Proč se Pražané se stěhují na okraj Prahy, do jejího okolí?

Vždyť primátor Prahy byl Olomoučan, byť neuspěl. Pražané svou nadřazenost neuplatnili, takže jde jen o jednostranný pohled.

Prostě Praha , je stále terčem kritiky, pragocentrismus se neustále skloňuje.

Slecna 007

Koho nezajímají problémy jiných regionů? Pražáky? Ani jednoho z nich? A „jiné regiony“ se zajímají o starosti Prahy? A jak se říká lidem z města, co se nastěhují na ves? 🙂

anonym

zkuste se přistěhovat za prací do Prahy a pak třeba otázku přehodnotíte. náplava budete stejně jako když se přestěhujete odkudkoliv kamkoliv, jenže na vesnici Vám to dají najevo, tady si Vás nikdo nevšimne, jen když „spadnete do kolejiště metra“. nejnižší nezaměstnanost tu je, sehnat brigádníka, nebo zaměstnance není sranda. že by zde byly platy o hodně vyšší? vyšší jsou, ale ne o hodně. nájmy, byty, domy, pozemky jsou dvojnásobné i více, ale platy ne. rozdíl vidím jen v té nabídce práce. víte kolik je tu cizinců z východu, pracujících i jinak vydělávajících. v okrajových panelových částech Prahy se mluví více ukrajinsky a slovensky než česky. přijeďte a podělte se o zkušenosti, pak se budete cítit povýšeně

pro lahny: mě osobně zajímá, jak žijí lidé na vesnici, bydlel jsem tam většinu života a doufám, že se tam ještě vrátím, protože se tam lidé mají rádi i když je pravda, že pomluvy a závist se tam šíří rychleji. v Praze nás sousedi nezajímají a když ano, tak jen Češi a věřte, že v mé blízkosti jich moc není. každý týden se sem stěhují jiní Slováci, Ukáčka, Rumuni atd. kolik jich máte na vesnici vy?

ten který je

Když chcete mít více peněz tak proč pro to něco neuděláte?Myslíte si že v Praze mají lidé platy zadarmo?Přestante naříkat a běžte pro to něco udělat.

dudu

Je to jeden z projevů pokrytectví projevující se podobně ve Vídni nebo Bratislavě. Významná část obyvatel těchto měst je přitom „náplava“, v případě Prahy pocházející především z Moravy.
Historie ověřila smutný poznatek, že mnoho těchto přivandrovalců se dnes stydí za svůj původ. To je např. příčinou proč nás ve Vídni, např. na rozdíl od Maďarů nemají příliš v lásce, byť skoro polovina vídeňáků má kořeny v českých zemích.

anonym

Z Prahy vždycky přišlo zlo.Kdopak provolával slávu na Staroměstském náměstí Gottwaldovi?Lidi z vesnic, Krkonoš, Šumavy atd.to určitě nebyli.
Kdopak stál na Václaváku a v r.1989 provolával slávu Havlovi?Opět, lidi z vesnic,Krkonoš, Šumavy atd.to nebyli.
Kdopak tlačil Havla na Hrad?Lidi z vesnic, Krkonoš,Šumavy atd.chtěli Dubčeka.To jen pražáci stáli venku při volbě prezidenta a Federální shromáždění na nátlak Prahy ho zvolilo.
A když to vezmu dál.Kdopak prosazoval v kampani aby byla v Praze olympiáda?No přece Bém a jen pražáci mu tleskali neboť lidi z vesnic věděli, že kdyby se to uskutečnilo, tak veškeré peníze shrábne Praha na výstavbu, na vesnice nic nezbude a když by se po olympiádě rozděloval zisk, tak by jiné kraje nic nedostaly.
A pokud vezmu volby, tak Praha je baštou modrých ptáků a ti prosazovali knížete na prezidenta.
Sice mám syna v Praze, ale jak vypravuje, tak pražáky vůbec nezajímá jak žijí lidi na vesnicích, že nemají práci atd.Papouškují to co jim modří ptáci vtloukají do hlavy "STĚHUJTE SE ZA PRACÍ ".A nějak nemohou pochopit, že za komunistů bylo na vesnicích lépe než dnes, protože komunisti se snažili mít republiku rovnoměrně zalidněnou a pro lidi se snažili zajistit přijatelné bydlení i s tím, že v určitých oblastech se něco bude dotovat odjinud.
Takže Praha je stát ve státě.

ReHu

Neznám povýšené pražáky. Asi se stýkám s jinými.
Náplava jsou přistěhovalci všude, ne jen v Praze.
Čím větší město, tím více pracovních příležitostí a tím nižší nezaměstnanost. To je běžný jev.
Větší město=vyšší náklady=vyšší mzdy. Opět normální jev.
Které pražáky nezajímají problémy jiných regionů? Pleteš dohromady hrušky a jabka. To přece nemá s pragocentrismem co dělat.
A jak souvisí s pragocentrismem nové rozdělení krajů, kdy některé moravské patri fo českých? A.....o žádné přerozdělování jsem nezaregistrovala.

Agneta

A když se v Peci pod Sněžkou zeptám na cestu – tak mi na to fakt ani pět řečí nestačí, jak jsou tam arogantní, na každého:DD

Je to jako ve všech metropolitních oblastech, kde dochází ke střetu města a vesnice, jen domácí zvířectvo už* v bytech nechovají – na rozdíl od Polska, kde na vás z panelákového okna mečí koza – tak vypadá „náplava“ tam…:DDD

*)tehdejší stát byl ale dělaný „na proléta“, a tak to Praha schytala:DDD

anonym

Tak nějak…

Kepler

Žil jsem v Praze 6 let (během studií), tak si nenaříkám, jak tady někdo psal. V Praze bych nechtěl bydlet, i kdyby mi dávali plat 100 litrů. Já dávám přednost uvolněnému životnímu tempu, klidu a krásné přírodě kolem. Svým dotazem jsem rozhodně nechtěl podněcovat nějaké nálady, prostě jsem byl zvědavý na mínění jiných, to je vše. Všechny názory byly pro mně přínosné, díky!

Agneta

ReHu >>> Teda na tebe už vůbec není spoleh, to jseš kámoška? Že prý nezná:DDD

ratava

…jaké nové rozdělení krajů máte na mysli..?

Kepler

Myslím to současné rozdělení v porovnání s tím původním, kdy byl kraj severomoravský, jihomoravský aj. Viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kraje

anonym

„tlak velkoměsta na psychiku"jeďte do Prahy a po čase cca min. 1 měsíc a uvidíte výsledky sama na sobě, než přijdete "k zase k sobě“, já tam asi 6× byla asi vím…

anonym

„do Prahy a zpět“…

anonym

Slecna 007 – To vysvětlujte pražákům, je to jejich mentalita, vím kam tím kdo míří a vím, že nejde jenom o pouhé přistěhovalectví, ale o mentální a vrozenou"nača­sovost" rodilých místních, kteří mají pocit jako, kdyby Praha byla „stát ve státě“…https://­cs.wikipedia.or­g/wiki/Pragocen­trismus