annas

Co si myslíte o novém písmu, které se žáci budou učit ve školách?

Možná jste slyšeli o tom, že se v poslední době mluví o náhradě psacího písma za tištěnou formu Comenia script. Bude písmo pro děti přínosem?
Doplňuji:
Můj pohled na nové písmo. Nemusíte s ním souhlasit. Jinak díky za odpovědi.

Mně osobně se rovněž nový způsob psaní nezamlouvá. Diskutovali jsme se známými a došli ke stejnému závěru – tiskací písmo nikoliv. Proto se domnívám, že ne vše nové, je účelné.
Je pravda, že psací písmo děti již moc nevidí, snad jen učitel jim takto píše na tabuli. Ale nejde jen o písmo jako takové. Moje sousedka má prvňáčka. Když k ní přijdu na návštěvu, sleduji chlapce, jak se učí psát. Maluje kolečka, elipsy, čáry, spojuje vše dohromady, trénuje i pohyb ruky, aby pak uměl správně a lehce malovat písmenka, spojovat je, vytvářet slova i různé obrázky. K čemu je to dobré? Jednak se prý pozná (říká odborník), zda má dítě výtvarné nadání, jakou má představivost, obrazotvornost apod. Podobné jako si při skládání kostek, stavebnic dítě vytváří celistvý obraz domku, zvířátka apod. Když si jen sedne do autíčka – nic netvoří. O tom určitě ví své učitelky v mateřských školách. Nedávno jsem se ptala asi osmi či devítiletého chlapce, jaká zná osobní auta. Mlčel. Vyjmenovala jsem mu několik značek aut, mezi nimi Audi. On odpověděl, že to není auto, ale Audi. Chyběl mu v mozku spoj mezi pojmy. Podobně by to dopadlo i s tiskacím písmem – opět by u dítěte nedošlo k vazbě a vytvoření spojů.
Na počítači i jinde vidí dětí samostatné grafy, symboly, čísla, znaky vzájemně nespojené.
Ve skutečnosti mozek dává pokyny ruce, jak a co má psát. Vzájemným spojováním písmen se propojují i informace v mozku (tedy i obě hemisféry). To umožňuje (samozřejmě později) používat i „zdravý selský rozum“, nikoliv si jen udržovat paměť. Při tiskacím písmu spoje nevznikají.
Snad jen u dětí, které jsou postiženy lehkou dysfunkcí a mají problémy s písmem, je písmo Comenia script přínosem. Ale to je jiná kapitola.
Souhlasím tedy i s názorem jiných, kteří tvrdí, že nové písmo je cesta do pekla!!

Nejlepší odpověď
kropitko

Byla jsem v šoku,netušila jsem,že se něco podobného chystá,ale pravdou je,že mám doma dvě děti,které trpí různými dys…i lehkou mozkovou dysfunkcí, kdyby mohly od začátku psát,tak jak chtěly,tak by pro ně učivo bylo mnohem lehčí,nemusely se trápit různými obloučky. Ale jinak se mi to moc nezdá,líbí se mi forma psacího písma. Je to hezké,když to někdo umí. Jinak,nejstarší syn,píše jedině tiskaci

Další odpovědi
rynek878

Já osobně to vítám !!!!!!!
Současné psací písmo totiž děti v životě prakticky nepotkají. Od tiskacího je naprosto odlišné a většina textů se už píše na počítačích. Naučit se psát přitom stojí hodně sil – jak prvňáčků, tak i rodičů.

vagra

Myslím,že ne.Po čase to zase sklouzne do nedbalosti.
Pravdou je,že většina z nás píše jinak,než nás učili ve škole.Někteří se od standardu odlišují tak,že své písmo někdy nedokáží přečíst ani sami pisatelé.
Myslím si,že by škola měla více dbát na to,aby školáci opravdu psali tak ,jak se má.Moji rodiče psali opravdu hezky-ve škole je učili tzv.krasopisu.Ale to bylo za první republiky,kdy učitelé dbali na to jak písmo vypadá.
Důkazem ,že to jde, je písmo poláků a rusů.Všimněte si-takřka všichni,mají stejný rukopis.Protože se jim ve škole netolerovala odlišnost.

quentos

byl jsem otřesen a myslím, že jsem v tom nebyl zdaleka sám … jen důkaz toho, kam školství a neustálé „vylepšování“ nejen v jeho rámci spěje. Já například od první třídy své písmo příliš nezměnil, byl jsem tehdy v šoku, když mé písmo poznali na nástěnce univerzity mezi tisíci jinými; prý stále „píšu jak prvňák“…

Lucimia

Snad každý člověk by měl umět psát psacím písmem. Myslím, že by měli nechat klasické písmo.

Džanička

Mě se to teda vůbec nelíbí,také si myslím že každý člověk by měl umět psací písmo,naučily jsme se ho mi všichni,tak proč by to nezvládly i děti.Pak už se sami rozhodnou jaké písmo jim bude vyhovovat.