Monzenk

Co si myslíte o Františku Tomáškovi? (bývalý kardinál)

Zjistil jsem, že F. Tomášek je můj příbuzný, sice je to propletené přes mnoho stromů, ale je tomu tak, nikdy jsem ho nezažil, jaký byl?

Nejlepší odpověď
gecco

Byl to inteligentní, vzdělaný a statečný člověk.
A byl, myslím, i hodný – možná by tě za ta dvě „y“ ani nevykrákal…
😁

Další odpovědi
annas

Znala jsem ho jen z jeho vystoupení, tsku apod.

Kardinál František Tomášek zažil nacistický teror i komunistickou diktaturu.

Byl to člověk věřící, nedával své postoje okatě najevo, ale dodržoval morální pravidla, choval se přirozeně.. Byl zásadový, vlídný, stál na straně dobra a spravedlnosti, byl odvážný v boji proti totalitě.

Jinak další informace se dovíte např. v odkazu
Velký podíl měl Tomášek na svatořečení Anežky Přemyslovny na podzim 1989, Orok dříve podepsal petici požadující svobodu náboženského vyznání, protestoval také proti policejní brutalitě při lednových shromážděních k uctění památky smrti Jana Palacha v roce 1989 a podpořil petici Několik vět atd.

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/ex­kluzivne-na-ct24/62819-kardinal-tomasek-moralni-autorita-za-komunistickeho-rezimu/?mobile­Redirect=off

ivzez

Já jsem si kardinála Tomáška velice vážila.

orwell

František Tomášek byl kardinálem římskokatolické církve a čestným člověkem. V r. 1991 prohlásil k výčtovému zákonu schváleného 1.8.1991 Federálním shromážděním, kterým se restituovaly majetky církví a náboženských společností, že je to poslední nárok, který církev vznáší a vyslovil se pro restituční tečku. Jeho vyjádření bylo tehdy možné shlédnout i na TV obrazovkách, sám se na něj pamatuji. Na tom, co se stalo po jeho smrti, evidentně vinu nenese.

orwell

Pepa25: Federální shromáždění ČSFR 1.srpna 1991 schválilo „výčtový zákon, kterým se restituovaly majetky církví a náboženských společností.“
Jako důkaz onoho vstřícného kroku mezi státem a církví bylo prohlášení tehdejšího kardinála Františka Tomáška, že to je poslední nárok, který církev vznáší! Nejen on, ale i další opoziční představitelé se vyslovili pro restituční tečku.
http://www.no­varepublika.cz/2014/04/­cirkevni-restituce-kradez-za-desitky.html

Pepa25

orwell: to o té restituční tečce je lež, která koluje internetem
http://blisty­.cz/art/68713­.html