marci1

Co si myslíte o dohodě TTIP?

Již se tu o tom diskutovalo, ale zajímalo by mě, jestli se Váš názor časem změnil či ne.
http://www.bu­sinessinfo.cz/cs/clan­ky/diky-dohode-ttip-se-zvysi-hdp-a-mzdy-v-ceske-republice-tvrdi-narodni-studie-77028.html?ut­m_source=euro-cz&utm_medium=sel­fpromo&utm_cam­paign=boxbusi­nessinfonaeurocz

Odpovědi
Kepler

Já jsem se tedy této diskuze neúčastnil, ale myslím si, že TTIP je užitečná. Když už máme EU jako ekonomickou protiváhu USA. Výhody mi připadají větší, než případná rizika prezentována odpůrci. Ale čert ví, jaký dopad bude. Určitě ale lepší, než v případě obchodování s čínskými šmejdy.

Drap

Považuji to za nesmyslnou dohodu. Už dnes představitelé EU zobou USA z ruky. Jde podle mne jen o další tah, který Evropě a nám už vůbec neprospěje.

xxx3

hlavní problém této dohody je fakt, že kromě proklamovaných cílů (tedy vytvoření zóny volného obchodu mezi EU a USA) jsou podrobnosti spíš úzkostlivě střeženým tajemstvím, o kterém vyjednávají vyjednavači bez mandátu a také bez toho, že o tom většina Evropanů vůbec tuší. Právě způsob vyjednávání této smlouvy budí dojem, že řada konkrétních bodů bude výhodná jen pro někoho.
A když už to je zmíněno, tak právě TOHLE téma by mělo naše spoluobčany zvedat ze židlí spíš než virtuální (v naší zemi rozhodně pouze virtuální) problém s uprchlíky.

Mimozemšťan

výhoda pro evr. spotřebitele

nevýhoda pro evr. průmysl
nevýhoda pro evr. zaměstnanost
nevýhoda pro evr. státy (příp. vysoké náhrady americkému byznysu)

marci1

Odpovídající nemohu obodovat (mají již 2 body) 🙂

marci1

Předešlá otázka na toto téma: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/obavate-se-toho-ze-usa-a-eu-budou-jeden-trh