Kepler

Co si myslíte o chystanému zásahu proti „šetřílkům“?

Kdo moc šetří, zaplatí více – není to postavené na hlavu? Lidi investují proti ztrátám tepla, kupují drahé, ale úsporné světelné zdroje a jiné elektrické spotřebiče, investují do solárních panelů, prostě chovají se ekologicky. Částečně bych to ještě pochopil u lidí, kteří se nechávají vytápět zdmi od sousedů, ale ti většinou patří mezi ty „chudé“ a nedělají to z nějaké vyčuranosti. Mají v bytě třeba jen 18 st.
Na to, co píše sesednizkola, jsem se neptal.

Nejlepší odpověď
Kryšpín

Voda když se zmenšila spotřeba, tak se zdražila, když se zmenší odběr el. energie, tak se šikovně najde systém a zdraží, prostě kapitalismus funguje jako neviditelná ruka trhu, když máš grošáky, utrhni ještě více. Pokud by za čvrtstoletí zde fungoval řádný řád, mohla být elektřina za polovičku a tím i při přechodu části výtapění domků čistší ovzduší. Dle švýcarské studie těmi ohyzdnými eko-solárky, když se sečte úprava surovin, výroba, doprava, montáže, údržba, je vytvořeno daleko více emisí než klasickým provozem uhelné elektrárny v součtu , a to prunéřovská je jedna z nejvíce znečišťujících prostředí v Evropě, odhadem za rok tolik emisí jako veškerý automobilový provoz v ČR.

Další odpovědi
sesednizkola

Zivot bez penez je hodne hodne moc drahej a myslet si muzes co chces. Kdyz je nekdo chudy tak je vetsinou, nerikam vzdycky, i neuveritelne hloupy a prot se snadno zlanari a chytrejsimu cloveku nez je on musi ten bez penez pres vsecku svoji bidu posilat cast vyplaty, coz ho uvede jestw do vetsi bidy. Pak skonci na ulici nebo v kriminale, proto se
chudym lidem smeju a nadavam jim.

Doplneni. Nedelaji z vycuranosti…aha, oni asi ty hloupy nepremysli…jasne, ze je to vycuranost, prober se, vycuranej muze bejt chudej i bohatej. Tva otazka asi nejspis miri na chude lidi a cekas souhlasne odpovedi a protestovani. No to je ovsem spatne, nejsi na novinkach.cz . Jedna vec uvedomit si – vsechmo souvisi se vsim. Nemam prachy , zaplatim vic za vsechno. Nemam dvacku za vlak, zaplatim 1500 pokutu, kde na to vzit kdyz nemam na tu dvacku, ze jo. To pises i v tvem dotazu. Kdyz si moji odpoved prectes dvacetkrat, uz nikdy nebudes vztekat se a ptat se na blbosti, protoze uz to budes vedet. Bohuzel , je to jak pisu ja a ne jinak.

Rokio

Myslím si, že je to naprosto nemorální. Tyto zásahy jsou navíc i neekologické, protože lidé tak ztrácejí motivaci šetřit. Stát by měl udělat jiné změny než ničit naši planetu neekologickými řešeními.

tforro

Ono to má být asi tak:

Když máš jistič 3×25A – Doma jen svítíš, koukáš na televizi (počítač) a tak, ten vysoký jistič užíváš jen kvůli el. kamnům. Řešením je přejít na plyn. Pokud plyn není, máš smolíka. Oni tech 3×25A pro tebe rezervují a chtějí tu rezervaci zaplatit.

Když máš jistiš 1×15A a doma jen svítíš, koukáš na telku a to je vše, tak se pro tebe nic moc nemění.

Ono to není ani moc o „šetřílcích“, protože neznám nikoho, kdo by měl v bytě zbytečně vysoký jistič – pokud tedy nemá sporák. Otázka by spíš měla znít: Má si připlatit ten, kdo má velký jistič, nebo se má platba rozložit mezi všechny odběratele?

anonym

Uvádějte zdroj rovnou nenecte nás hádat, přečtěte si kodex.

Kepler

Předpokládal jsem, že lidi sledují zprávy a je to jedna z velmi diskutovaných věcí. K otázkám se obvykle zdroj nedává. S kodexem to nemá nic společného.

mojitek

tak hlavně toto nemá nic s tržním hospodářstvím,to je obyčejné zlodějna.Divím se že ještě nikdo nepodal trestní oznámení

anonym

co jste zase pil?

cochee

A jaký je ten „chystaný zásah?“ Nějak nejsem v obraze.

Kepler

Zdá se, že otázce, alespoň částečně porozuměl jen Kryšpín. Pro ty, kteří mají absťák a nejsou v obraze (pumík/cochee) a pro ty co nepochopili o co mi jde přikládám odkaz:
http://nazory­.aktualne.cz/ko­mentare/elektri­na-topeni-voda-slevu-zadarmo-na-setrilky-si-posvitime/r~715850e­6c03e11e5bb3a0025900fe­a04/

cochee

Aha. No protože v hlavičce otázky jsi mluvil o něčem konkrétním (zásahu) a v rozvedení otázky už píšeš obecně. Ten chystaný zásah je pouze jedním z mnoha, které stále jedou v zřejmě nekonečném sledu, jak článek dokládá na vodě. Takže jsem poměrně v klidu, nic nového pod mojí peněženkou.

cochee

Mimochodem teď jsem našel kalkulátor převodu cen elektřiny ze staré na novou soustavu a my u nás doma podle té nové zaplatíme o cca 1500 korun za rok méně, ale teď se to bude počítat blbě, protože na jaře budem asi měnit dodavatele.

Kepler

Já jsem ten kalkulátor dneska taky hledal, ale nenašel. Včera tam byl. Kde ho najdu?

cochee

http://www.no­vatarifnistruk­tura.cz/ a tady rozhovor, ze kterého jsem se o kalkulačce dozvěděl: http://zpravy­.aktualne.cz/fi­nance/kolik-zaplatite-za-elektrinu-po-zmene-systemu-ptejte-se-muze/r~a74cef­b0c05011e59045002590604f­2e/?utm_source=cen­trumHP&utm_me­dium=financebox&ut­m_content=B&ut­m_term=positi­on-1