Co si dřív mysleli pralidé při zatmění měsíce?

Doplňuji:
PS: tohle není součást úkolu… toto je pouze pro zajímavost, úkol už je dávno odevzdaný (dřív než měl být)

Nejlepší odpověď
annas

Co si lidé mysleli, se dovídáme jen z historie. Něco najdete k odkazu na článek na téma Mystické zatmění Luny, mýty, fakta ..

Např. Asyřené věřili, že zatmění způsobuje drak – mytologický drak, had Athalia. .

Zatmění ovlivňovalo psychiku lidí, (většinou platí i dnes), smutek – jakýsi návrat k archaickým zvyklostem člověka. .

Více odkaz http://www.ka­duceus.cz/onli­ne/astrologie/308/mys­ticke-zatmeni-luny-fakta-myty-a-predpovedi.aspx

Pro příslušníky starověkých kultur představoval Měsíc a jeho zatmění především božstvo svádějící opakovaně boj s drakem, který ho požírá, aby měsíční božstvo vždy znovu zvítězilo. V horoskopech jsou slunce a měsíc označovány jako „světla“ a pro astrology a psychoanalytiky využívající horoskop (jako byli například C.G. Jung a Zikmund Freud) je měsíc spojený s podvědomím a duchovním životem člověka.

Další odpovědi
beer

To jako rozebíráš svoji předešlou otázku http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prirodni-hledisko-na-zatmeni-mesice ? Mysleli si, že měsíc něco užírá a DÚ tad neřeš..

badisko

Nic co by si jako mely myslet ? lide v davnoveku meli jine mysleni nez my dnes …:D pokud jde o novejsi dobu tak to byly pravdepodobne znameni od bohu at zla ci dobra podle vykladu …

Doplňuji:
mas zvlastni pojeti casu … vcera jsi napsala toto …

Any1231
Přírodní hledisko na zatmění měsíce

Mám udělat referát jaký má zatmění měsíce vliv na člověka nebo na jiné věci, ale musím to vzít z přírodopisného hlediska, prosím pomožte mi :)

a bylo to napsano vcera …:D http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prirodni-hledisko-na-zatmeni-mesice takze davno :D to asi tezko Anezko …

marci1

Muselo to na ně působit velmi magicky. Měsíc byl tenkrát 2× blíže Zemi, než teď. Byl i jasnější, v noci za úplňku bylo velké světlo, téměř jako ve dne. Byl odpradávna považován za nejdůležitější planetu. Symbolizoval ženské bohyně.

Zdroj: http://cz.ezo­.tv/clanky/rec-symbolu-04-astrologie.html

Reezo

Myslím si, že to nevnímali ani, že je nějaký zatmění měsíce. Takové zatmění slunce je daleko zajímavější pro lidi jako takové. Jinak lidi dříve nevěděli jak to vysvětlit to co se děje na obloze.

honzikd

Ad marci1. Dvakrát blíže, než je dnes? To jsou mi věci.. Na začátek pár faktů (znalci prominou značnou polopatičnost): Měsíc se od Země „vzdaluje“ rychlostí v řádech cm za rok. A obíhá ve vzdálenosti od cca 360 do cca 405 tisíc km. Tedy, aby byl dvakrát blíže Zemi, řekněme, že by jeho střední vzdálenost musela být o cca 200 tisíc kilometrů menší a že se vzdaluje průměrně o 2 cm za rok. Tedy, trvalo by 10 000 000 000 let historie, aby byl Měsíc tam, kde je teď. To snad sama uznáte, že je kravina první jakosti, která ovšem pěkně vystihuje podstatu Vámi odkazovaných stránek.

led

Pokiaľ berieme naozaj praľudí, tak tí pri viditeľnom zmiznutí Mesiaca mohli pociťovať strach, strach z tmy. Po jeho objavení mohli oslavovať návrat svetla. Na pravidelné splny a novy boli zvyknutí, ale zatmenie nebývalo tak často pozorovateľné.
Mystiku by som prisudzovala už nie praľuďom, ale až ľuďom neskorších civilizácií,ktoríuž začali pochovávať,či spaľovať, keď sa objavil šamanizmus a postupná viera v určité nadprirodzené božstvo a posmrtný život.

blesk26

Zajímavé je, že kultury, které na Zemi žili před několika tisíci lety, které spoustu věcí přirovnávaly nebo spojovaly s bohy, ti Měsíc nikdy nenakreslily. Slunce bylo všude, Měsíc jako by neexistoval. Z toho také vychází domněnka, že Měsíc je umělý satelit Země, jen se netuší kdo a kdy ho tam postavil. Podívejte se jenom jak je plochý, žádný kráter není hluboký, to je také podezřelé. Že by zrovna úplnou náhodou obíhal Zemi a točil se přesně tak rychle, aby k nám byl otočný jen jednou stranou a nikdy druhou? To by byla sakra náhoda :)
Doplňuji:
Omlouvám se, kultury samozřejmě žily :)