bolak

Co si anglán či američan představí doslova pod slovem HANDICAP, kdyby měl to slovo rozložit na prvočinitele?

Například u nás když se řekne třeba KOLOTOČ, tak víme že je to kolo které se točí, což dává smyl když si představíme jak kolotoč vypadí, ale anglicky hand je ruka a cap je čepice, tak jak se to stalo že je z toho výraz pro chybějící končetinu nebo znevýhodnění v sázkové kanceláři? Co s tím má společnýho ruka a čepice?

Nejlepší odpověď
annas

Eetymologie toho výrazu se částečně liší:

Výraz vznikl spojením tří slov: slov hand-in-cap. Mnoho lidí má za to, že to vyjadřuje situaci, kdy někdo v ruce či rukou (in hand) drží čepici (cap), někteří si dokonce myslí, že to není čepice, ale pohárek či hrneček (ale to by se psalo cup) a že tedy takový člověk se s nataženou rukou domáhá almužny, čili žebrá (do čepice, do hrnečku). Proto je prý třeba slovo handicap odmítnout jako urážlivé. Copak o to, jsem pro odmítnutí, ale tento důvod je falešný.

Původ slova handicap leží v 17. století v hazardní stejnojmenné hře podobné našim skořápkám, kdy se do čepice schovávaly peníze neznámého množství (ale význam slova cap je i víčko, takže možná pod víčko, čili pod skořápku

Odtud se později tento výraz přesunul do sportu, nejprve do koňských dostihů, když bylo nakládáno silnějším koníčkům více na hřbet, aby ti slabší měli šanci. Dnes najdete handicap i v dalších sportech, jako je golf, šachy, kriket, pólo, basketbal atd. Vždycky se používá tam, kde je třeba nějak vyrovnat příležitosti všech účastníků klání – buď se ti silnější nějak znevýhodňují, nebo naopak se slabším přilepšuje.

Do sociální oblasti se dostal pojem handicap až po „skořápkách“. Různé zdroje uvádějí různá data, podle jedněch se začal používat po morových ranách, podle druhých později, a to když byl použit pro popis dětí se zdravotním postižením v roce 1915."

http://www.mu­zes.cz/aktuali­ty/tema/proc-nejsme-invalide-ani-handicapovani/

Francouzský zdroj:

"Slovo handicap pochází z kontrakce tří anglických slov s čepicí v ruce (ruku v klobouku).

Kolem 1660, fejetonista v angličtině objevil Mitter v Londýně hospodu, barter systémové objekty mezi dvěma účastníky. Arbitr, „handicap“ určuje rozdíl v hodnotě dvou objektů, a pak uložena částku kompenzuje rozdíl v klobouku. Takže to byla výměna, kde hledali ekvivalence systému.

Od poloviny osmnáctého století, toto slovo se používá na jezdecké soutěže. Když se dva koně různých velikostí soutěžili společně, nejlepší byl vážený s hmotností s názvem „postižení“, aby byla zachována rovnost příležitostí mezi. Handicap je zde také systém, který zvyšuje spravedlivost. Následně byl tento systém rozšířen na různých sportů.

Nakonec, termín byl používán se odkazovat na nějakou akci, aby se spravedlivější srovnání. To povede k používání termínu „být zakázána“, když mluví o znevýhodněných účastníků závodu."

http://www.han­dicontent.fr/le-handicap-etymologie-definition-et-perceptions.html

Další odpovědi
houbín

Slovo handicap má v angličtině více významů. Původně je to složenina slov „hand in cap“, používající se ve sportu. Pokud tě to zajímá podrobněji, vyhledal bych etymologický slovník.

Mc Merkurion

ad dnb:
…a co má společnýho Eva a Adam s restauracemi (RaJ) >>> nemyslíš,že MOBIL je hovorově od MOBILNÍHO ,chce to dávat ve škole víc pozor…
…bože,kam ten svět spěje

dnb

Mě se zdá, že úplně to samé se vymýšlí i u nás. Nějaký slovní výraz, který se skládá se dvou slov. Např. AUTOMOBIL. Co má auto společného s mobilem? Hmm?
Doplňuji:
mc merkurion >>> Od mobilního? Hotovo, zdar!

Funna

Cituji z netu: „Vysvětlení je mnoho. Podle jedněch je tu souvislost s losováním. Před dostihy se z klobouku losovala čísla koní, a pojmenování této nutné akce se pak přeneslo na dostihy samotné. Podle jiných má všechno původ ve staré irské hře, při níž na povel Hand in the cap dva hráči co nejrychleji sáhli do čepice. Kdo byl rychlejší a šikovnější, nahmátl v čepici peníze. Ten druhý neměl peníze, ale hendikep. Přírodovědec S. Komárek ve své knížce Sto esejů o přírodě píše, že podle jedné z interpretací původně šlo o pojmenování žebráka. Žebráci držívají v ruce čepici, vlastně mívají ruku v čepici, kterou nastavují při své prosbě o almužnu. Poslední známá teorie o souvislosti mezi rukou v čepici a nevýhodou říká, že když máme z nějakého důvodu ruku v čepici, když ji tam musíme mít, můžeme pracovat jen jednou rukou, a to je nevýhoda, hendikep“…
___________
tak si vyber .-)
Doplňuji:
Mc Merkurion…nemají společného nic, když jsou to Restauraca a Jídelny .-)…ale tohle zrovna nebyl dobrý příklad…RaJ už znají jen pamětníci, jako třeba já .-)…dnb určitě ani netuší, o čem mluvíš…

dnb

*Děkuji za objasnění…

annas

Omylem jsem vložila neupravený francouzský text. ☹

bolak

dnb: neříká se automobil ale samohyb :)

Funna

dnb…než něco plácneš, tak se nad tím aspoň trochu zamysli…slovo automobil je tu podstatně déle, než slovo mobil (mobilní telefon)…takže nejspíš auto nevzniklo z telefonu…au­tomobil pochází z řeckého άυτο („áuto“), což je samostatně a latinského"mobilis" ve významu pohyblivý…takže ten tvůj mobil je jen „pohylivý (mobilní) telefon“…a slovo imobilní pro nepohyblivost jsi nikdy neslyšel?…asi to bude telefon s i, že ? .-)

quentos

dnb: až na to, že původní význam slova „mobil“ byl „něco mobilního“, pohyblivého. Odtud i mobilní telefon – je schopen se pohybovat s vlastníkem z místa na místo, což je právě jeho společná vlastnost s automobilem.