smoulinkaq

Co se zeptat zda je v ČR dovolená lichva u pujček. dik

Nejlepší odpověď
Lucijej

Podle českého zákona je lichva trestný čin, jehož se dopustí ten, kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede. Český zákon však nestanovuje žádnou procentuální hranici, od které by půjčka byla považována za lichvu a tak jsou nabízeny půjčky s RPSN i přes 4000%. Viz níže.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lichva

Další odpovědi
Jsemtady

Mno veskere pujcky po secteni vsech nakladu jde nazvat lichvou.
Myslim ze ty nejhorsi pripady se ale soudne resi .. veci typu dum v prdeli za par desitek tisic .. ale pokud neco podepises tak mas vetsinou smolika.

jirkajirka

Záleží na každém k čemu se upíše podle vzoru Chytrý,hloupý,hlou­pější a nejhloupější.A zda vůbec čte podmínky půjčky.

anonym

za 1. republiky byla lichva nad 15%

anonym

A za Rakouskouherska dokonce nad 7%.
Bylo to v Občanském zákoníku, z něhož to zmizelo po znárodnění, kdy údajně banky měly sloužit dělnické třídě, takže už je nebylo nutno regulovat jako dříve za majetku „zlých“ kapitalistů.
Např. Švýcarsko má lichvu dodnes taxativně zakotvenou v zákoně.