Retko

Co se tim mysli, kdyz se rekne, ze je dobre mit dynamickou intonaci pri prezentaci??

Mam teorii, ale chci potvrdit.. Diky

Nejlepší odpověď
Damiana

Umět strhnout pozornost posluchačů a diváků, nepolevovat v rytmickém projevu – neuspávat, držet stále v napětí, akci. Mluvit přiměřeně hlasitě, tón hlasu by měl být výrazný, příjemně posazený, ale ne vlezlý.

Další odpovědi
Pájo

Jenom doplním. Pozor dynamická itonace při prezentaci nemá nic společného s hlasitostí projevu. Jde o dynamičnost projevu – myšlení, chcete-li vední posluchačů pocelou dobu prezentace. Je sice dobré mluvit dostatečně nahlas (tak aby vás všichni v dané místnosti dobře slyšeli; velkou chybou – často opomíjenou – je volba vhodné místnosti), ztišení projevu ve vhodnou chvíli pomůže k pozornějšímu poslechu (vzbudíte dojem, že právě uvádíte myšlenku, či postup, který nesdělujete každému). Odhadnete-li ale špatně (přeženete-li) sílu hlasu – a dynamiku projevu, můžete snadno vzbudit dojem nepříjemný – dojem diktátu, křiku a nátlaku a tedy i dojem arogance a sebestřednosti.
Doporučuji přijít decentně na prezentaci vždy o něco dříve a strávit tak nějaký čas se svými posluchači (zatímco např. dokončuje prezentaci vaš předchůdce) a zjistit tak jejich momentální rozpoložení a podle toho se pak zařídit.
Usínají-li posluchači řečníkovi před Vámi…a vy na ně příliš dynamicky a příliš nahlas nastoupíte, v jejich hlavách to bude příliš prudké probuzení a nabydou dojmu, že jste je tam pomalu seřval… to opravdu nepřeháním.
A nepůjde o to, „co“ jste řekl, ale „jak“. Vámi sdělovaná informace tak rozhodně nepadne na úrodnou půdu.
Doplňuji:
Sdělíte mi svou teorii, kterou máte a potřebujete potvrdit?