dudu

Co se starými nepoužitými trámy?

Po zabudování nové vazby cca před čtyřiceti léty nám na chalupě zbylo menší množství trámů různé délky i šířky. Po celou dobu jsou uloženy v suchu a nenapadnuty škůdci, ale je na nich zřejmá řada typických prasklin. Stromy byly káceny koncem zimy a trámy otesány klasickým způsobem a ještě skladovány nejméně pět roků před použitím.
Osobně bych zvolil jejich rozřezání na prkna, naproti tomu manželce se zamlouvá použít je jako dřevo na opékání při táboráku.
Jakýsi vnitřní hlas mně však říká, zda-li to nebude škoda a nejsou-li tyto trámy zpracovatelné nějakým užitečnějším a elegantnějším způsobem.
Děkuji za názory a sdělenou zkušenost.

Nejlepší odpověď
anonym

Staré, otesané, vyschlé (a škůdci nenapadnuté!) trámy na TOPENÍ???
To je barbarské!!!
;-D
Já bych je asi ani na prkna nenechal řezat (pokud pro ně nemáš aktuálně smysluplné použití) – buďto bych je použil jako trámy a nebo i nadále nechal dobře uskladněné. Snad jen v případě nedostatku místa bych je prodal (např. existují firmy, které vyrábí repliky historického nábytku) – určitě bys tak získal dost peněz na nákup řeziva v násobku (násobcích) objemu těch trámů.
😉

Další odpovědi
Funna

pokus si z nich nechceš postavit pergolu, nebo altán, nebo něco podobného, tak je nabídni k prodeji…je škoda je řezat a nedej bože zpopelnit…a mimo jiné, to můžeš udělat kdykoliv .-)

mosoj

Nevím jak dnes, ale staré použité trámy moc na pilách brát nechtěli kvůli hřebíkům a jinému sajrajtu.
Můj zeťák je použil při výstavbě zahradního altánu a ta sešlost trámů vypadá velmi dobře. Pokud nemáš takovouto potřebu, zkusil bych je prodat, jiný ji bude mít . Dřevo je dnes velmi drahé , myslím že by to byl dobrej kauf.
Na topení až v tom posledním případě.

zistan

Já staré trámy prodal firmě stavící film. kulisy. Platí za ně víc než za nové nemusejí je zestařovat.

Emefej

Pokud je dřevo zdravé, poptal bych se nějakého truhláře. O kvalitní vyschlé dřevo určitě bude zájem.

Drap

Takovéto staré trámy se v celé řadě zemí, a mám pocit že jsem viděl i podobný inzerát u nás / vykupují a dělá se z nich klasický masivový nábytek, jehož cena je ovšem 3×-5× dražší, než z běžného masivu. Pokud to jde, zachovává se i struktůra tohoto starého dřeva. Tento materiál je dokonale velice dobře přírodně vyzrálý a v podstatě se nehýbe.
V každém případě rozřezat je na polínka by byla nenávratná škoda.

zjentek

zpracovatelné užitečnějším způsobem jsou pro každého, kdo má s nimi konkrétní záměr. Ostatním mohou jen překážet. Já bych začalo na netu něčím takovým:
https://www.go­ogle.cz/search?q=de­korace+z+tr%C3%A­1m%C5%AF&clien­t=firefox-a&hs=JxB&rls=­org.mozilla:cs:of­ficial&tbm=is­ch&tbo=u&source=u­niv&sa=X&ei=uj­zZUv6AAcfHtQbskIC­QAg&ved=0CDwQsAQ&biw=128­0&bih=931#facrc=_&im­gdii=vrWOME7EH6Zg5M%3­A%3BFrTKMW-lln4kXM%3BvrW­OME7EH6Zg5M%3­A&imgrc=vrWOME7EH6Zg5M%2­53A%3BM_-3Va4krA-HgM%3Bhttp%25­3A%252F%252Fim­g1.hyperinzer­ce.cz%252Fx-cz%252Finz%252F5378%2­52F5378930-stul-ze-starych-tramu-2.jpg%3Bhttp%­253A%252F%252Fna­bytek-bydleni.hyperin­zerce.cz%252Fji­delni-stoly%252Finze­rat%252F5378930-stul-ze-starych-tramu-nabidka-trutnov%252F%3B6­00%3B748
..pokud ani tady nenajdeš inspiraci (nedostatek fyzických sil či fantazie atd.), tak já bych si je odvezl ..práce v rukavičkách, slibuji, že po mě nezůstane ani smítko :o

anonym

Použít trámy na táborák je opravdu škoda. Nenapadlo tě dát si inzerát? Já bych se je snažila nejspíš prodat tak, jak jsou.
Protože asi před rokem jsem byla po rekonstrukci u známých, kde se mi majitel pyšnil tím, že odkryli původní strop a staré trámy očistili a napustili fermeží, tak si myslím, že s prodejem problém nebude.
Popraskané trámy použít na desky nevidím jak šťastné řešení. Je otázka, co udělají při řezání.

Michálek1245

Záleží v jakém jsou stavu. Ono je totiž trám a trám. My jsme měli taky trámy ze stavby, a chtěli jsme je na stavbu altánu. Ale jeden známý, který dělá truhláře a tesaře, mi řekl, ať raději koupím markýzy výsuvné na https://svetsti­neni.cz/marky­zy-vysuvne.html a tyhle trámy prodám někomu, kdo je potřebuje více. Prostě byly nevhodné. 😉