uccello

Co se stane s elektronikou, která se neprodá?

Trochu mi to vrtá hlavou a uvedu příklad. Před časem jsem měl zálusk koupit si zrcadlovku Canon eos 550D, cena se pohybovala kolem 16.tis. Pak mě zaujalo něco jiného a už jsem jen po očku sledoval další vývoj. Za nedlouho přišel model 600D a 550 se stále držely na stejné ceně, někde i stejné, jako nový model. Nakonec úplně zmizly a mě by zajímalo, proč tu cenu nestáhli třeba na polovinu a co se stalo s neprodanými kusy? Bohužel vím, co se dělá s oblečením, hračkami atd, ale u elektroniky?

Nejlepší odpověď
anonym

Záleží na ´politice´ výrobce (či výhradního distributora) – může dovolit výprodej staršího modelu za nižší ceny, ale také nemusí – v tom případě se neprodané zboží ´recykluje´.
Dokonce vím o případu, kdy byl úspěšný model nahrazen ´očesaným´ za podobnou cenu – aby nekonkuroval ´vyššímu´ (a dražšímu) modelu téže značky.
A podobně se chovají ´vysoce značkoví´ výrobci napříč celým spektrem výrobků.

Další odpovědi
Marsyas

Bohužel to samé, co se sušenkami, horskými koly, melouny a tak dále. Pro firmu by byla větší ztráta, aby uvolnila k prodeji staré modely za nižší cenu, protože by rázem poklesl prodej těch novějších. Protože co si budem povídat, je snad nějaký rozdíl mezi D7000 s D7100 kromě zbytečně většího rozlišení a zbytečných funkcí, jako je wifi?

JanaViki

Zrona nám to říkali ve škole, že výrobci mají přesný počet výrobků za rok a pokud se toho prodá málo, vyhodíte se to nebo nvím co, ale prý jich nesmí vyrobit ani míň, ani víc:-)
Doplňuji:
Omlouvám se za chyby:)

uccello

Pro Marsyase: Ano, máš pravdu. Ty rozdíly mezi verzemi jsou někdy fakt minimální.