Rave

Co se stane s dlužníkem, když mu soud nepovolí oddlužení?

Nemá žádnou nemovitost, auto ani žádný větší majetek, bydlý v pronajatém bytě, je mu přes 50 a má jen základní vzdělání, takže šance získat trvale práci je minimální. příležitostnými pracemi si vydělá akorát tak na bydlení a jídlo. Kdyby ne, skončí na ulici.Dluh je asi půl mega.To ho zavřou?Nebo za ním bude chodit každý měsíc exekutor až do konce života zjišťovat,jestli se něco nezměnilo?Jak se postupuje dal?

Odpovědi
Hlada

Soud by měl rozhodnout o řešení dlužníkova úpadku konkurzem. Setkal jsem se ale také s případem, kdy soud předepsal dlužníkovi zálohu 50 000 Kč ke krytí nákladů řízení, ktertou dlužník nezaplatil a soud vydal usnesení o zastavení řízení. V tom případě se situace vrací do původního stavu. Rozumný dlužník si sjedná náhradní splátkový kalendář, finančně negramotný si musí platit služby exekutora po dobu 10 let. Pokud se prokáže, že dlužník při sjednávání úvěru uvedl nepravdivé údaje, může být trestaný pro úvěrový podvod.

lota

To by mě taky zajímalo. Vůbec mi není jasný, že soud, který ví, jak na tom daný je a jsou tam lidi – kteří jsou schopni danou situaci vyhodnotit, tohoto člověka prostě hodí zpět, ať dělá, co umí (když už ukázal, že s penězi to prostě neumí). Možná bych se zkusila zeptat ještě tu: http://poradna­.aktualne.cz/ru­brika/exekuce-a-dluhy/, ale přijde mi, že dneska je každému jedno, že je někdo v bezvýchodné situaci, i těm úředníkům, co o tom rozhodují.