Brozma

Co se stane s benzínovým motorem když vypadne chladící systém?

Zdarec, Víte, dost by mě zajímalo co by se stalo s benzínovým motorem kdyby v autě za jízdy selhal chladící systém (myslím ten okruh s chladičem), ale olejový systém by pořád fungoval? Zničil by se ten motor nějak? Když tak odpovídejte nějak rozsáhle. Díky moc.

Nejlepší odpověď
anonym

Záleži na konkrétním motoru – u některých stačí pro chlazení motoru olej, takže by se nestalo nic.
U většiny by olej ale nestačil – a pak je otázkou, která část motoru by se přehřála nejdříve – např. zadřené ventily a zkroucená či prasklá hlava, popraskané a ´přivařené´ pístní kroužky či písty, prasklý blok… Každá z těchto závad by znamenala minimálně značné poškození (pokud ne zničení) motoru.

Další odpovědi
honza19hk

Zálží jak daleko by jsi s tím jel,do cca 2km bez nějakých vysokých otáček se s tím dojet dá,ovšem s osobákem ne s kamionem.Ale pokud se ti podělá chladič je lepší auto dotáhnout. Popř nějaká ta upadlá hadice se dá opravit na místě,když to umíš.Pak tam ale musíš dolejt vodu. Jinak jízda bez chladiče způsobí zadření motoru nebo jeho částí,roztržení bloku,přehřátí… nebo i požár.
Olej motor zpravidla neuchladí,ten je hlavně na mazání.

Na mým autě (Tatra 813 8×8) by se to ale stát nemohlo.Na tohle jsou totiž nejlepší vzduchem chalzený motory.

Bičiště

Výpadek chladícího systému není nic neobvyklého, stačí když v zimě nebude v chladícím sytému potřebná koncentrace chladící kapaliny a v okruhu se vytvoří ledová zátka. Nebo řidič přehlédne, že v systému je nedostatek chladící kapaliny. Tento stav se nedá přehlédnout, na teploměru chladící kapaliny vyskočí ručička nadoraz, do červeného, na nějakých 120°C ,pojistný ventil uzávěru chladící kapaliny začne odpouštět páru, z pod kapoty se bude kouřit. Pojede-li se s autem dál, v první etapě dojde k podfouknutí těsnění pod hlavou válců a dále k tomu, jak to Mowla popisuje. Motor se zkrátka zničí, olejový systém tomu nezabrání.

Lamalam

Mě se to stalo kdysi dávno s Favoritem a propálilo se těsnění pod hlavou.

shadow vj

SCHOŘÍ