Beer4Real

Co se stane pokud venku letí moucha a naráz se spustí velký liják?

Dneska když zrázu začalo pršet mě napadlo co se stane s takovou mouchou když zrovna není u někoho doma :)
Ublíží jí ten prudký déšť nebo se otřepe a letí dál?

Nejlepší odpověď
Lucijej

hmyzáci cítí déšť dopředu, takže se už v předstihu schovají

Proč myslíš, že vlaštovky před děšťem létají nízko u země? Protože loví hmyz, který se drží tou dobou při zemi, aby se mohl rychle schovat ;o)

Další odpovědi
beer

Trošku předchozí odpovědi upřesním.
Mouchy sice cítí déšť předem, ale řeší to podle své velikosti. Ty velké se začínají ukrývat (viz odp. Lucijej) a když to nestihnou, většinou ani nespadnou na zem, kapka totiž sklouzne po jejich křídlech. I zásah kapkou na tělo přežijí bez úhony díky pružné vnější kostře.
Je ale spousta druhů malých much a mušek a ty neřeší vůbec, klidně létají dál !! Je to tím, že kapky vytváří kolem sebe vzdušný vír, který tento hmyz jednoduše odfoukne )) Neřeší to ani komáři, kterým také kapka nijak neublíží.
Entomologie
Doplňuji:
Ještě taková zajímavost – dvoukřídlý hmyz (mouchy,komáři..) má druhý pár křídel přeměněný ve specielní orgán „kyvadélka“, sloužící k rovnováze při letu (vyrovnává kmity křídel). A byť tomuto hmyzu dešťová kapka nevadí, překvapivě mu vadí malinké kapičky mlhy a proto v mlze nelétá.
http://www.vel­kaepocha.sk/20121125­20368/Vedci-prisli-na-to-proc-komari-neletaji-v-mlze.html

anonym

ona se umí hodně rychle schovat, jako i ostatní hmyz, nic se jí nestane

lukas.zmizik

zmokne

Dochy

Viděl jsem nějaké video s komárem. Kapka jej prakticky jen odrazí (komár zpod ní jakoby vyklouzl) a jinak se nic neděje…