tasiri

Co se stane, když v bazéně smíchám chlór s manganem?

Máme v bazéně vodu z vrtu a po přidání sava (chloru) nám zhnědla. Co to je?

Nejlepší odpověď
mosoj

Protože mluvíte o manganu předpokládám že máte zvýšený obsah manganu ale i železa ve vodě ( železo se vyskytuje spolu s manganem).
Ve vodě jsou obsaženy kationty manganu a železa ve dvojmocné formě Mn 2+ a Fe 2+.Tato forna je bezbarvá. Přidáním Sava ( clornanu sodného) se tyto dvojmocné formy zoxidovaly na trojmocné Mn3+ a Fe3+, které mají červenohnědé zabarvení. Ve vodě se nyní vyskytují manganité a železité sloučeniny. Tyto sloučeněny jsou ale nerospustné a měly by jít odfiltrovat pískovou filtrací