postcd

Co se stane když si zruším státní občanství a budu mít občanství v jiném státě?

Mohu zde mít trvalé bydliště? a nebo když si zruším trvalé bydliště ale budu tu bydlet?
Je nějaký seznam toho na co nebudu mít nárok bez stát. občanství?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Zrušení státního občanství neexistuje. Arygnoc popsal situaci na Slovensku, doplním české reálie (od 1.1.2014, kdy je možné mít více občanství):

Jediným zákonným způsobem pozbytí českého státního občanství je jeho pozbytí na základě prohlášení o vzdání se státního občanství České republiky. Toto prohlášení bude vázáno na splnění následujících podmínek ze strany státního občana České republiky:

  • trvale se zdržuje v cizině
  • není v České republice přihlášen k trvalému pobytu a
  • je zároveň státním občanem cizího státu, nebo žádá o nabytí cizího státního občanství a prohlášení o vzdání se státního občanství České republiky činí v souvislosti s nabytím tohoto státního občanství.

Takže tvoje konstrukce nelze – nejprve si sežeň občanství a pobyt někde jinde. Pak (pokud to naše právo umožní) by ses tu mohl usadit …

Zdroj: http://www.mvcr­.cz/clanek/in­formace-k-novemu-zakonu-o-statnim-obcanstvi-cr.aspx

Další odpovědi
Drap

Nestane se nic, budeš příslušníkem jiného státu s právy i s povinnostmi. Sám o sobě si státní občanství zrušit nemůžeš. Každý má nějaké státní občanství. Pokud by jsi neměl státní občanství, budeš mít stejná práva jako cizinci.

arygnoc

zrušiť občianstvo si nemôžete.

ale môžete požiadať o tzv. vyňatie zo štátneho zväzku (súpis všetkých občanov krajiny).
vyňatím zo štátneho zväzku vám zanikajú práva občana krajiny (najmä právo volebné, niektoré práva majetkové, …).
tento akt je viazaný i finančným vyrovnaním (napr. za bezplatné štúdium, ak ste ho absolvovali) a inými povinnosťami.
o vyradenie zo štátneho zväzku môžete požiadať, ak máte tzv. dvojaké/dvojité občianstvo – teda ste občanom i iného štátu, inak vám nebude vyhovené (hovorí o tom nejaká charta osn).
právne povinnosti (napr. trestná zodpovedosť za činy spáchané pred vyradením zo zväzku alebo počas pobytu na území krajiny), finančné záväzky a pod. vám nezanikajú.
trvalý pobyt na území čr môžete mať i ako neobčan (cudzonec) čr.

všetky informácie, čo to obnáša, vám dodá ministerstvo vnútra.

;-Q