kukulicka

Co se stane, když rozpůlím magnet?

Nejlepší odpověď
Hlada

Budeš mít dva magnety.

Další odpovědi
bolak

Já bych to raději nedělal.

Všechny odpovědi co tu padly jsou jenom čirá teorie, nikdo ti nemůže jistojistě říct, co všechno se může nebo nemůže stát když rozpůlíš magnet. Lépe si nezahrávat, víš co dovede jedno blbý mávnutí motýlích křídel.

led

Po prečítaní odpovede Hladu a Dědvševěda to predefinujem:
Po rozdelení magnetu budete mať dva plnohodnotné magnety o veľkosti (každého) rovnej polovici pôvodného magnetu
Doplňuji:
http://fyzsem­.fjfi.cvut.cz/2011-2012/Zima11/proc/el­mag.pdf
pdf hrátky s magnetem

anonym

Ano, jak říká Hlada. Jen trošku poupravím jeho odpověď aupřesním.
Budeš mít dvě půlky magnetu :)

Skeptik

Podle Gaussova zákona magnetismu je tok magnetického pole uzavřenou plochou nebo divergence magnetického pole rovna nule. To znamená, že magnetické pole se nikde nevynořuji ani nezaniká. To znamená, že můžeš magnet dělit jak chceš a dosáhneš akorát dalších nových magnetů.
Nicméně v LHC v CERNu probíhá výzkum, který je zaměřený na hledání magnetických monopólů, zda nemohou existovat za specifických podmínek. Nic tedy není ještě jisté.

led

Ad bolak, nebuďte až tak neveriaci, prirodzene nepokúšali sme sa rezať magnet na presnú polovicu, ale pri lámaní magnetov sme si teóriu aj overili prakticky, Zlomky sa využívali na rôzne efekty napríklad vznášanie predmetu v priestore medzi magnetmi.

bolak

dokavaď to na vlastní voči neuvidim, neuvěřim :)

led

Tak si to vyskúšajte
:)

bolak

pche, nebudu riskovat rozpůlení planety jen abych se pobavil s magnetkama..

led

pozrite si pdf hrátky s magnetem.
http://fyzsem­.fjfi.cvut.cz/2011-2012/Zima11/proc/el­mag.pdf
takto sa hrajú obyčajní pozemšťania