Standaa

Co se stane, když podnik zkrachuje a nemůže vyplatit věřitele?

Mám dvě otázky – 1) Co se stane v případě, že podnik zkrachuje, a má většinu svého majetku pořízenou na dluh a nedokáže uspokojit věřitele? Majetek půjde do exekuce, nebo mají věřitelé smůlu?

  1. Stejná situace, akorát se ptám na aukcionáře a všechny, kteří mají v podniku podíl na zisku – Pokud například investovali částku x a ta se jim vdobě krachu formou dividend ještě nevrátila, znamená to že svoji akcii ztratili a prodělali?

Děkuji a ocením, pokud mi tohle zodpoví jen ten, kdo si je svou odpovědí jistý.

edit: modoj: díky! hned je to jasnější :) a tvého nezískání podílu je mi líto :) ještě mě zajímá jedna věc, možná se ptám hloupě, ale… aktiva nejsou vždycky jen peníze, pokud se shromáždí i majetek, který má menší likviditu, musí ho majitel nejdřív ocenit a pak někde prodat, a teprv pak uspokojovat věřitele, ne? přece je nebude vyplácet hmotným majetkem…

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud podnik spadne do konkurzu, tak správce konkurzní podstaty dá na hromadu všechna aktiva, včetně aktiv získaných prodejem a podle pořadí a ve výši dané zákonem začne uspokojovat věřitele. Akcionáři jsou určitě až někde vzadu. Na koho se nedostane má prostě smůlu. Na prvním místě je odměna pro správce konkurzní podstaty. Myslím, že to jsou 4 nebo 5 procent z hodnoty majetku o který se jedná. Nikdy nemůže vyjít na všechny věřitele.

Také mně v konkurzu fabriky zůstalo viset 30 000 Kč za neproplacené mzdy. Manželce ještě o něco více. Zato správce konkurzu dostal 4 mega.

Nejsem žádný soudní správce. Samozřejmě že se musí všechno nejdříve zpeněžit. Problém je to, že to správce konkurzní podstaty prodá známým, silně pod cenu. Jeho ve skutečnosti moc nezajímá kolik věřitelů bude uspokejeno. Hlavně aby on dostal svá 4 %. A spočti si kolik taková fabrika má hodnotu. On nedostává procenta z prodeje ale z toho, jakou fabrika má účetní hodnotu.

Další odpovědi
hapiky

je v tom, že si někteří bezohledně přijdou na pěkný prachy ze ztráty či utrpení jiných.